İki kadın öğretmen Malta’da tutuklandı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkelerinden kaçmak zorunda kalan iki Türk kadın öğretmen, sahte seyahat belgeleri kullandıkları gerekçesiyle Çarşamba günü Malta’da altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Öğretmenlerin küçük çocukları Malta’da çocuk esirgeme kurumunda geçici bakıma alındı.

Times of Malta gazetesi mahkemede yaşananları özetle şu şekilde aktardı: “Sahte seyahat belgesi kullanmak suçlamasıyla havaalanında gözaltına alınan 27 yaşındaki Rabia Yavuz ve 29 yaşındaki Muzekka Deneri hakim karşısına çıktı. İki tercümanın yardımıyla kadınlar, bilerek sahte seyahat belgesi kullandıklarını kabul ederek, belgelerin sahte olduğunun farkında olduklarını doğruladılar.

Avukatları Christopher Chircop, cezaya ilişkin sunumlarında, her iki annenin de 2016’daki başarısız darbe girişiminden sonra yurtlarından kaçmak zorunda kalan ve Yunanistan’a sığınan öğretmenler olduğunu açıkladı. Yunan makamları tarafından ülkelerine geri gönderilmemek için anneler, iki ve dört yaşlarındaki çocuklarına daha iyi bir yaşam sunma umuduyla Belçika’ya gitmeye çalıştılar. Avukat, af talebinde bulunurken, bunun diğerlerinden farklı, özel bir durum olduğunu vurguladı. Yabancı bir ülkede annelerinden koparılıp dil ​​engeli ve tanıdık olmayan geleneklerle karşı karşıya kalırlarsa, çocuklarının travma yaşayacaklarını da sözlerine ekledi.

Sunumları dinledikten sonra mahkeme, anneleri kendi kabulleri üzerine suçlu ilan etti ve her birini altı ay hapis cezasına çarptırdı. Karar, kadınların küçük oğulları tarafından sürekli feryatlar eşliğinde verildi. Savcılık mahkemeye, annelerinin bir hapis cezasına çarptırılması durumunda ilgili kurum yetkililerinin çocuklara bakmak için mahkeme salonunun dışında beklediklerini bildirdi. Sonuç onlara Türkçe konuşan tercüman tarafından aktarılınca, her iki kadın da gözyaşlarına boğuldu, hıçkıra hıçkıra ağladı ve yardım istedi.”

AVUKAT ALBAYRAK: ÇOCUKLARIYLA BUGÜN BİR ARAYA GELİYORLAR

Kronos’un haberini paylaşan Avukat Nurallah Albayrak ise şu açıklamada bulundu:

“Malta Hadisesinde; 1- İki hanımefendi çocuklarıyla beraber, Malta’ya geçerli olmayan bir seyahat belgesiyle giriş yaptıkları ve iltica etmek istemediklerini söyledikleri için, normal olarak yasadışı ülkeye girildiği gerekçesiyle hukuki süreç başlatıldı.

2- İçerideki hanımefendilerle eşleri bu sabah görüntülü olarak görüştü. Çocuklarla anneler bugün bir araya geliyor. Malta’dan avukat ayarlandı ve sürece müdahil olundu. Gerekli koordinasyon sağlandı. Hukuki süreç aileleriyle birlikte takip ediliyor…“

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin