Gergerlioğlu’nu terörist ilan edip yargıya talimat verdi: Gereğini yapın!

Emniyet ve cezaevlerinde kadınlara çıplak arama işkencesini Meclis kürsüsünden dile getiren HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu terörist olduğunu iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yargıya talimat verdi.

İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı’nda emniyet ve cezaevlerindeki çıplak arama işkencesi ‘‘Türk Polis Teşkilatı’na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. ‘Çıplak arama’ iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir.’’ sözleriyle inkâr eden Soylu daha sonra çıplak arama yapıldığını kabul etti.

‘İşkenceye sıfır tolerans’ sloganıyla iktidara gelen AKP hükümetinin çıplak aramayla ilgili yönetmelik hazırladığını sonradan hatırlayan Bakan Soylu, konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan Gergerlioğlu’nu ise terörist ilan edip yargıya harekete geçmesi için talimat verdi.

Soylu şöyle devam etti:

“Bir kere sorabilme kabiliyetine sahip değil misiniz yahu? Kimin peşine takılıyorsunuz? Bir terör örgütünün siyasi kanadından, F.TÖ’cü terör örgütünden olduğu belli olan bir vekilin peşine takılıyorsunuz. Gergerlioğlu bir F.TÖ’cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. F.TÖ’nün sözleriyle bunu ifade etmektedir. Zihni bulanmış, aklı gitmiş. F.TÖ teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin.

Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı? Yönetmelik var… Jandarma olarak kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır. Arkadaşlar, telefonlardan uyuşturucuya, suç aletlerinden sim kartlara kadar her türlü cezaevine girerken, binlerce maddenin, suç unsurunun yakalandığı meseleler ortada. Tabancalar… Tamam. Karakollarda polis amirliklerinde kesinlikle bu söz konusu değildir. Ama cezaevlerinin kendisine ait bir güvenlik anlayışı söz konusudur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin