İBB yetkisine bir tırpan daha!

AKP rejimi kaybettiği büyükşehir belediyelerinin yetkilerini budamaya devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Prens Adaları’nın da aralarında bulunduğu Marmara Denizi’nde plan yapma yetkisi İBB’den alınarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Marmara Denizi’nin incileri Kaşık ve Sedef adalarının doğal sit durumunu değiştirmesinin ardından tepki çeken bir karar daha alındı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Marmara Denizi ve Adalar, Cumhurbaşkanı kararı ile ‘özel çevre koruma bölgesi’ ilan edildi. Bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılındı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, kararla İBB’nin elinden adalarda plan yapma yetkisinin alındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, içinde İstanbul’daki Prens Adaları’nın da bulunduğu sınırlar belirlendi. Kararda bölgedeki çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine ilişkin belirlenecek usul ve esaslar ile bunların yansıtıldığı planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisine bırakılması dikkat çekti.

BÜTÜN PROJELER DURMUŞ DURUMDA

Akgün, bu kararla Adalar’da plan yapma ve onaylama yetkisinin İBB’den alındığına dikkat çekerek “Planları hazırladık. Meclise sunduk. Hazirandan beri de mecliste karar almak üzere bekliyoruz. Şimdi bu yetki tamamen bakanlığa geçti. Aynı zamanda şu anda bütün projeler de durmuş durumda. Uygulama sürecinde bakanlık yetkiyi devralmış durumda. Temel mesele plan yapmanın yerelden merkeze alınmış olması. Planlar hazırlığı yapılmış ve uygulama aşamasındayken ileri bir tarihe ertelenmiş durumda. Şu anda plan olmadığı sürece kontrol edememe tehlikesi var. Yassıada’da ve Sivriada’da plan yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaydı. Sonuçlarını gördük.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin