İBB Sözcüsü: Yönetim, 175 araçlık yeni kiralama ihalesini anında iptal etti

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile AKP döneminde alınan yüzlerce araç ‘israfın belgesi’ olarak Yenikapı Meydanı’nda sergilenirken ilginç bir gelişme yaşandı.

AKP iktidarına yakın medya organlarında İBB’nin 175 adet yeni araç kiralamak için ihale açtığı haberleri yayınlandı. Ayrıntıları da paylaşılan ihaleye göre, ‘sunroof, deri koltuk, kol dayama, metalik siyah renk…’  gibi özelliklere sahip olması istenen araçların 5 ay süreyle şoförsüz olarak kiralanması öngörülüyor.

Haberle ilgili tartışmaların ardından İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan bir açıklama geldi. Ongun, söz konusu ihalenin İBB yönetimi tarafından fark edildiği anda iptal edildiğini duyurdu.

175 aracı kapsayan ihalenin, yönetim tarafından fark edilmeden nasıl duyurulduğu veya yapılabildiği ise anlaşılamadı. Yayınlanan haberlerde ihalenin teknik şartname formu da paylaşılmıştı. Formun İBB seçiminden önce yani 8 Mart 2019 tarihinde İETT tarafından yapılan ihaleye ilişkin bir şartname olduğu itirazları da yapılmıştı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ongun şu ifadeleri kullandı: “Bazı medya kuruluşlarına yapılan açıklamalarda dile getirilen 4 Ağustos 2019 tarihli araç ihalesi, İBB yönetimimiz tarafından tespit edildiği an iptal edilmiş olup, herhangi bir alım yapılmamıştır. Doğal olarak iddiaya konu tüm beyanlar geçersizdir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin