İadesi istenen Türk gazeteci için tam sayfa dayanışma ilanı

HABER | NECDET ÇELİK – BÜKREŞ, Tr724

Ankara’nın ‘terörizm’ suçlamasıyla iadesini istediği Türk gazeteci Kamil Demirkaya’yla dayanışma için, Romanya’nın en çok tirajlı gazetesinde tam sayfa ilan yayımlandı.

Zaman Bulgaristan’ın eski genel müdürü ve Zaman Romania çalışanı Kamil Demirkaya’nın iade talebine ilişkin Romanya kamuoyunun tepkileri sürüyor. Geçen hafta Demirkaya’nın iadesinin reddi için imza kampanyası düzenleyen Declic adlı sivil toplum kuruluşu, desteğini bugün ülkenin en çok satan gazetesine verdiği tam sayfa ilanla sürdürdü.

KANIMIZ PAHASINA KAZANDIĞIMIZ DEĞERLER

Libertatea (Hürriyet) adlı gazetede yayımlanan ilanda, ‘1989 devriminde kanımız pahasına kazandığımız insan hakları ve düşünce hürriyeti hakkımızın çiğnenmesine izin vermeyeceğiz.’ ifadeleri dikkat çekti. İmza konulan uluslararası anlaşmalara atıf yapılan ilanda Romanya makamlarına, ’muhalifleri ömür boyu hapse varan cezalara mahkum eden bir siyasi yönetime, vatandaşlarını iade etmemesi’ çağrısı yapıldı.

İLAN PARASI BAĞIŞLA TOPLANDI

Bugün yayınlanan ilanın bedeli, bağışçılardan karşılandı. Gönüllülerin yaptığı bağışlarla ilan için gereken 3700 ley (792 euro) saatler içinde toplandı. Bağış toplamaya devam eden Declic yönetimi, artan paranın sosyal medyada yeni projelerin tanıtımında kullanılacağını duyurdu.

7100 İMZA TOPLANMIŞTI

Gazeteci Kamil Demirkaya’nın iade talebiyle ifade verdiği gün Declic’in başlattığı imza kampanyasına, 7100 kişi destek vermişti.

Demirkaya’nın iade talebine sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, Rumen gazetecilerden ve bazı AB parlamenterlerinden sert tepkiler gelmişti.

Bükreş Temyiz Mahkemesi, Demirkaya’nın iadesine dair kararını yarınki duruşmada verecek.

Gazeteci Demirkaya için yayımlanan ilanın tam metni şöyle:

Türk Gazeteci Kamil Demirkaya ile Dayanışma

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sırf gazetecilik görevini yapmasından kaynaklanan basit bir nedenle, Kamil Demirkaya’nın iadesini istedi.

Romanya taahhüt ettiği uluslararası yükümlülükleri yerine getirmeli, siyasi yönetimin muhalifleri ömür boyu hapse varan cezalarla mahkum ettiği ülkeye, vatandaşlarını iade etmemelidir.

Türkiye, hali hazırda gazetecilerin tutuklandığı, hatta işkence gördüğü bir ülkedir.

1989 devriminde kanımız pahasına kazandığımız insan hakları ve düşünce hürriyeti hakkımızın çiğnenmesine izin vermeyeceğiz.

Yaklaşık 7 bin kişi artık Türk gazeteciyle dayanışmasını göstermiştir. Sen de imzala!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin