Huzursuz Bacak Sendromuna yol açan 14 neden

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın neredeyse üçte birini kapsayan aktif bir dönem olarak tanımlanıyor. Ancak bazı sorunlar uyku kalitesini bozuyor ve sağlıkla birlikte hayat konforunu da etkiliyor.

Toplumun yüzde beşinde görülen ve daha fazla kadınları etkileyen “Huzursuz bacak sendromu”, tedavi edilmediğinde, sadece uykuya geçiş sırasında değil; gün içinde yoldayken bile yaşanabiliyor. Hastalığın belirtilerinin yaz aylarında biraz daha şiddetlendiğine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, ’’Huzursuz bacak sendromunun, hastada oluşturduğu rahatsızlık hissi, gününü masa başında çalışan ya da hareketsiz bir şekilde geçiren kişilerde gün boyunca sürebilir. Bazı hastalarda gündüz saatlerinde azalan şikayetler, gece ortaya çıkabilir. Böyle durumda hastalar uykuya dalmakta zorlanır ve uyku bozuklukları oluşur.’’ diyor.

Huzursuz bacak sendromunun genetik temelli olduğu ve ailesinde bu hastalık öyküsü bulunan kişilerin risk grubunda yer aldığı belirten Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, hastalığa yol açan nedenleri şöyle sıralıyor:

 1. B12 vitamini eksikliği
 2. Diyabet
 3. Böbrek yetmezliği
 4. Magnezyum ya da folik asit eksikliği
 5. Sigara kullanımı
 6. Bazı ilaçlar
 7. Parkinson
 8. Üre kreatinin eksikliği
 9. Kas hastalıkları
 10. Fibromiyalji
 11. Dolaşım bozuklukları
 12. Stres
 13. Hareketsizlik
 14. Çeşitli cerrahi operasyonlar

Tedavisi hikayeye göre değişir

Doç. Dr. Abdullah Özkardeş, Huzursuz bacak sendromunun tedavisine ilişkin olarak da şu bilgileri veriyor: ’’Hastaların şikayetlerine göre teşhis konulmaktadır. Bazen hastalara uyku testleri yapılır. Bu testlerde kişinin uykuya dalma süresi, uykudaki bacak hareketleri gözlemlenir ve buna göre teşhis konulur. Sendroma yol açan bir başka hastalık söz konusuysa öncelikle altta yatan sorun tedavi edilir. Tedavi, hastanın belirtileri kayboluncaya kadar devam ettirilir. Çoğu zaman ilaç tedavileri işe yaramaktadır. Ancak hayat boyu ilaç kullanılan vakalar da bulunmaktadır. Gebelik döneminde sıvı elektrolit kaybı nedeniyle daha sık görülebilmektedir. Kadınlarda daha sık rastlanmakla beraber, 20-30 yaş arasındakiler bu sendromdan daha fazla etkilenmektedir. Hava sıcaklıkları, bu sendromun belirtilerini daha fazla tetikleyebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin