Hüseyin Korkmaz’ı tahliye eden hakimlerin görev yeri değişti

ABD’deki Reza Zarrab davasında tanık olduğu için anne ve babası hakkında yakalama kararı çıkartılan eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ı bu sefer tahliye eden hakimler hedef oldu. Yanlış davadan dolayı 17  ay içeride yatan Korkmaz’ı serbest bırakan hakimler Ahmet Civelek ve Cantürk Taşkın’ın, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesi kapsamında görev yerleri değiştirildi.

HSK Birinci Dairesi tarafından dün 1813 sayılı Adli Yargı Kararnamesi yayımlandı. Toplam 92 hakim ve savcı değişikliğiyle ilgili kararnamede, görev yeri değişen iki isim dikkati çekti.

Hüseyin Korkmaz, hiç ilgisi olmadığı halde 25 Aralık dosyasından dolayı da 17 ay hapis yatmıştır. 17 ayın sonunda bu yanlışlık fark edilince Korkmaz, dönemin 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilmişti. Bu tahliyeye karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Civelek ve üye hakim Cantürk Taşkın’ın görev yerleri değiştirildi.

Kararnameye göre, halen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı olarak görev yapan Ahmet Civelek Mersin hakimliğine, İstanbul hakimi olarak görev yapan Cantürk Taşkın da Adana hakimliğine atandı.

Görev yeri değiştirilen Ahmet Civelek’in yerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığı’na İstanbul Bölge Adliye Mahkeme üyesi Kemal Aydın getirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararına dönemin Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek ve üye hakim Cantürk Taşkın imza atmış, mahkemenin diğer üye hakimi İbrahim Gözükara ise muhalif kalmıştı.

Aynı kararnamede, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Mehmet Demir İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Selamettin Celep Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Kenan Doğan da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne atandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin