Hukuksuzluklara karşı neyapilabilir.net

15 Temmuz darbe girişiminden sonra gözaltı, tutuklama, görevden alma, memurluktan ihraç, işten atma, işkence, kötü muamele, mallara el koyma, öğretmenlik ruhsatları iptali gibi onlarca hukuksuzluk icra edildi. Son rakamlara göre 43 bine  yakın kişi gözaltına alındı, 23 bin 770 kişi tutuklandı. Okul, üniversite, yurt gibi 2 bin 99 eğitim kurumu, 1254 dernek, 160 medya kurumu kapatıldı. Onbinlerce kişinin pasaportları iptal edildi. 117 gazeteci, 3 bin 465 hakim tutuklandı. İnsanlara savunma hakkı bile tanınmadı. İşkence ve kötü muamele uluslararası raporlarına yansıdı.

Kendi yaşadığı hukuksuzluklardan dolayı mağduriyetlere karşı hukuki yolları göstermeye devam etmek isteyen bir hukukçu internette www.neyapilabilir.net adıyla bir internet sitesi hayata geçirdi. Sitede en temel hukuki bilgiler,Anayasa Mahkemesi, Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesi, uluslararası ve ulusal insan hakları izleme örgütlerine ve süreçlere nasıl müracat edilebileceğine dair detaylı bilgiler yer alıyor. Yine arama, gözaltı, tutuklama gibi  durumlarda kişilerin haklarını nasıl savunabilecekleri, işkence, kötü muamele, mala ey koyma, memuriyet ya da işçilikten atma gibi gayri hukuki uygulamalara karşı hak arama ve itiraz yöntemleri detaylıca anlatılıyor. Dilekçe, itiraz yazıları ve kanuni her türlü müracaata ilişkin örnek dilekçeler yer alıyor. Cezaevlerinde, ailesi ya da akrabasından tutuklu olanların, avukat bulamayanların izleyecekleri yöntemler ve hukuki süreçler detaylıca anlatılıyor.

Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sulh Ceza Hakimlikleri, savcılık gibi yargı kurumlarına itiraz dilekçelerinden birer örnek bulunuyor. Özgün durum ve sıkıntılara karşı vatandaşlar  [email protected] adresinden yardım da talep edebiliyor. Yine sitedeki bilgilerin  twitter üzerinden de takibi yapılabiliyor. https://twitter.com/neyapilabilir sosyal medya adresinden anlık gelişmeler ve bilgi paylaşımları, hukuki metinlere nasıl erişeleceği detaylıca aktarılıyor. Ayrıca KHK ve OHAL ile getirilen düzenlemelerdeki antidemokratik uygulama ve mevzuatlara karşı yürütülecek hukuki yöntemler sıralanıyor.

hukuk.jpeg hukukk.jpeghukukk2.jpeg hukukk3.jpeg

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin