Hukuk profesörü Metin Günday’dan AKP’li Kenan Yaşar’a ‘Özdemir Özok’ hatırlatması

Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Günday, AKP’li Kenan Yaşar’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilmesinin ardından parti üyesi olduğu için görevi kabul etmeyen eski Baro Başkanı Özdemir Özok’u hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğinden yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacak Celal Mümtaz Akıncı’dan boşalacak koltuğa TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar seçildi. AKP Çorum İl Başkan Yardımcılığı yapan Yaşar, 2015 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olmuştu. Yaşar, 2018’den bu yana Çorum Baro Başkanlığı yapıyordu.

AYM üyeliğine AKP’li Kenan Yaşar’ın seçilmesine dikkat çeken Prof. Dr. Metin Günday, CHP’ye üye olması nedeniyle AYM’nin saygınlığına gölge düşüreceği gerekçesiyle görevi kabul etmeyen eski TBB Başkanı Özdemir Özok’u hatırlattı.

Prof. Dr. Metin Günday Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘‘AKP milletvekili aday adayı ve Çorum Barosu Başkanı olan zatın Baro Başkanları Kurulu tarafından AYM üyeliğine seçilme işlemi tekemmül etmiş bulunmaktadır… Kendisine oy veren Baro Başkanları Kurulu üyelerini kutluyorum! Bu vesileyle, o zamanki CB Sn.Ahmet N. Sezer tarafından AYM üyeliğine seçilmesine karşın; CHP’li olması ve bu nedenle de Mahkemenin saygınlığına gölge düşüreceği gerekçesiyle, bu görevi kabul etmeyen eski Tbb Başkanımız Özdemir Özok dostumu da birkez daha saygı/rahmetle anıyorum..’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin