Huawei, kendi mobil işletim sistemini iki aya kadar çıkarıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, bir yandan Amerikan resmi makamlarıyla sorunlar yaşarken, bir yandan da Android’e alternatif geliştirdiği işletim sistemine son hâlini veriyor. Son haberler yeni mobil işletim sisteminin en erken ağustos ayında çıkacağını işaret ediyor.

Tekno Blog’un Global Times’dan aktardığı habere göre, Huawei HongMeng OS adlı işletim sistemini Çin’de çıkaracak. İşletim sistemi bu ülke dışında ise Oak OS adıyla çıkacak. Huawei’nin bireysel tüketici iş birimi CEO’su Richard Yu, şirketin yeni işletim sisteminin sonbahara hazır olacağını doğrulamıştı.

Çin’e ayrı,  dünyaya ayrı yaklaşım

Daha önce Avrupa Birliği Fikri Haklar Ofisi’ne yapılan marka tescil başvurusunda HUAWEI ARK OS, HUAWEI ARK, ARK ve ARK OS adlarının tescillenmek istendiğini görmüştük. Görünüşe göre şirket, kendi ülkesinde ve ülke dışında farklı yaklaşımlar izleyecek.

Bu arada Google’ın ABD yönetimine bir dilekçe vererek Huawei’nin kendi geliştirdiği özel işletim sistemiyle çalışacak cihazların potansiyel güvenlik risklerini sıraladığı belirtiliyor. Bunların arasında, Huawei cihazlarının doğrudan Google’dan güvenlik güncellemelerini alamayacak olmasının çeşitli güvenlik açıkları meydana getirebilecek olması da bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin