HRW’den Gergerlioğlu çağrısı: Muhalif siyasetçinin milletvekilliğini düşürmeyin

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, aldığı cezadan dolayı milletvekilliği düşürülecek olan HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu için destek açıklaması yaptı.

HRW, yaptığı bir sosyal medya paylaşımı konu edilerek Gergerlioğlu için verilen kararın haksız bir mahkûmiyet olduğunu belirtti. Kararının, onun milletvekilliğini düşürmek ve onu hapsetmek için bir bahane olarak kullanıldığını ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, “Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu hapsetme öncesinde milletvekilliğini düşürmek için yapılacak herhangi bir hamle, binlerce insan hakları ihlali mağdurunu destekleyen cesur tutumu nedeniyle ona karşı Erdoğan hükümeti tarafından yapılan bir misilleme gibi görünecektir” dedi. Williamson, “Gergerlioğlu’nun mahkumiyeti, ifade özgürlüğü hakkının açık bir ihlali olup bunun kendisini meclisten uzaklaştırmak için bir bahane olarak kullanılması demokratik kuralların ve siyasi örgütlenme hakkının hiçe sayıldığını gösterecektir” ifadesini kullandı.

Williamson sözlerine şöyle devam etti: “Gergerlioğlu’nun sosyal medya paylaşımı dolayısıyla verilen tamamen hatalı mahkûmiyet kararı, onu meclisten uzaklaştırmak ve hapse atmak için bahane olmamalıdır. Anayasa Mahkemesi henüz başvurusuna ilişkin bir karar vermedi, bu sırada hükümet, Gergerlioğlu’nun gündeme getirdiği insan hakları endişelerini ciddi bir şekilde ele almalı ve seçilmiş bir milletvekili olan Gergerlioğlu’nun milletvekilliğini sürdürmesine izin vermelidir”.

Yargıtay, Gergerlioğlu hakkındaki 19 Şubat 2021 tarihli mahkûmiyet kararını ve iki yıl altı ay süreli hapis cezasını onamıştı. Gergerlioğlu her ne kadar hakkındaki yargılamaya karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş olsa da 15 Mart’ta TBMM Başkanı, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin bekletilmeyeceğini belirtti.

AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin