Dink davasında karar: Erhan Tuncel’e 99 yıl, Ogün Samast’a 2.5 yıl hapis

Suikast sonucu 2007’de hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada cezalar açıklandı.

Dink’in öldürülmesine ilişkin birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolması ihtimali bulunduğu gerekçesiyle dosyası ayrılan ana dava hükümlülerinden Erhan Tuncel’e 99 yıl 6 ay, tetikçi Ogün Samast’a 2.5 yıl, Yasin Hayal’e ise 7.5 yıl hapis cezası verildi.

Tuncel’e, ‘6 mağdura karşı tasarlayarak ve bomba kullanmak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘Mala zarar vermek’, ‘Hrant Dink’in öldürülmesine yardıma teşebbüs’, ‘Silahlı suç örgütüne üye olma’ suçlarından toplam 99 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Sanık Yasin Hayal, ‘Silahlı suç örgütü kurma ve yönetme’ suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezasına, sanık Ogün Samast ise ‘Silahlı suç örgütüne üye olmak’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 4 sanık da çeşitli cezalara çarptırıldı, 2 sanığın ise beraatine hükmedildi.

DURUŞMADA GÖZALTINA ALINIP TUTUKLANDI

Tuncel mahkeme salonunda polis tarafından kelepçe takılarak gözaltına alındı. Erhan Tuncel, hükümle birlikte tutuklandı. Basın mensuplarının soruları üzerine Tuncel, şunalrı söyledi: “Karar hukuksuz bir karar. Diyebilecek bir şey yoktur. Mahkeme kararı kesinlikle yasaya aykırıdır. Ergenekon’u çökerttiğim herkes tarafından bilinmektedir. Aynı yapı bu cezayı vererek beni cezaya bağlamıştır. Herkes Erhan Tuncel’in kim olduğunu biliyor. Bunun bedelini de bu kararı aldırtanlara sordurtacağım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin