Muhalif medya patronu serbest bırakıldı

Hong Konglu medya patronu Jimmy Lai kefaletle serbest bırakıldı.

Hong Kong’da haziran ayı sonunda uygulamaya konulan “tartışmalı” güvenlik yasası kapsamında 10 Ağustos’ta gözaltına alınan 10 kişiden biri olan medya patronu Jimmy Lai kefaletle serbest bırakıldı. 71 yaşındaki Lai, Hong Kong’da yaklaşık 1 seneyi aşkın süredir devam eden demokrasi yanlısı sokak protestolarının ve ülkede faaliyet gösteren Demokratik Parti’nin en büyük destekçileri arasındaydı.

Euronews’in aktardığı haberde, ifadesinin alınması sonrası yaklaşık 1.5 gün süreyle gözaltında tutulan Lai, aracıyla birlikte akşam saatlerinde polis karakolunu terk etti. Lai’i karşılamaya gelen birçok Hong Konglu vatandaş kendisine destek gösterilerinde bulundu.

Öte yandan Lai’a destek amacıyla sahibi olduğu popüler gazete Apple Daily’nin satışları yaklaşık 8 kat arttı. Günlük 70 bin tirajı bulunan gazetenin salı günü yarım milyon tirajı geçtiği belirtildi. Bir lokanta sahibinin Hong Kong’un en kalabalık semtlerinden biri olan Mong Kok’ta 50 gazete birden satın aldığı ve halka ücretsiz olarak dağıttığı görüldü.

Ayrıca Apple Daily’nin Hong Kong borsalarında işlem gören hisseleri ise Lai’in tutuklanması sonrası 24 saat içerisinde yüzde 1.100 artış gösterdi. Çince adı Li Cıyin olan (Li Zhiying) olan ancak Jimmy Lai adıyla bilinen ünlü iş insanı, mayıs ayında paylaştığı mesajında, “Gelecekte bir gün, Çin Komunist Partisi’nin sadece Hong Kong’daki gazetecileri değil, özgür halkı da tutuklamaya başlamasından korkuyorum.” ifadelerini kullanmıştı.Lai, pazartesi günü 200 polisin baskını sonucu 10 gazete çalışanıyla birlikte gözaltına alınmış, bu durum başta ABD ve Avrupa olmak üzere Batılı ülkelerde kaygıyla karşılanmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin