Hollandalı deprem uzmanı İstanbulluları uyardı: Farkındalık güzel, ama hayatınızı yaşayın

Depremlerle ilgili tutarlı tahminlerde bulunan ve 5.8 büyüklüğündeki İstanbul depremini 2 gün önceden haber veren Frank Hoogerbeets, önemli uyarılarda bulundu.

Sosyal medya hesabından Türkçe mesaj yazan Hollandalı Hoogerbeets, İstanbul halkından panik havasını üstünden atmasını ve rahatlamasını istedi.

Hoogerbeets şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’daki sevgili dostlar, lütfen rahatlayın. Dünyada Ocak ayından bu yana 200’den fazla M 5.7+ deprem yaşandı. Bunlardan sadece 3’ü Türkiye’de meydana geldi. Her 5-6 büyüklüğünde deprem için hayatınızı bekleyemezsiniz. Farkında olmak güzel, ama hayatını yaşa.”

Ünlü deprem tahmincisi Hoogerbeets, geçen hafta Türk medyasına yaptığı açıklamada muhtemel İstanbul depremi için şu açıklamaları yapmıştı: “İstanbul gibi kritik bir bölgedeyseniz bu çok önemli, Marmara bölgesinde her zaman gizli bir alarm durumu mevcut. Çünkü her an büyük bir deprem olabilir. Bunun herkes farkında, bu büyük depremin habercisi olabilir. Hatta en kötü senaryoya göre büyüklüğü 7 veya 8 olabilir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin