Hollanda’da vaka sayısı ikiye katlandı… Rutte: İşler pek iyi gitmiyor 

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724 

Koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı Hollanda’da ikiye katlandı. Hükümet yeni yaptırımları açıkladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo De Jong, televizyon karşısına geçerek yeni tedbirleri duyurdu. Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için insanların kurallara uymasının önemine vurgu yaptı.

Rutte, basın toplantısında “Doğrudan noktaya gelelim. Ülkemizdeki koronavirüs salgını ile ilgili gelişmelerle işler pek iyi gitmiyor. Halk sağlığı örgütü RIVM’nin haftalık raporuna göre, geçen haftaki pozitif korona vakalarının sayısı yüzde 30’un üzerinde. Bu açıdan evden çalışma yöntemi en etkili önlemlerden biri. 1 Eylül’den sonra bile mümkün olduğunca evden çalışın. Evlerde yapılacak, eğlence, toplanma, ziyaret veya maksat ne olursa olsun, kişi sayısı sınırlaması getirilecek. Evde veya bahçede en fazla 6 kişi bulundurabilecek.  Aile bireyleri(ev sahibi dışında) ve 12 yaşından küçük çocuklar buna dahil değil. Polisin ev ev gezip kontrol etmesi imkansız, bu yüzden halka ivedilikle bu kurallara uymalıyız.  Şikayet üzerine veya ihbar üzerine ev denetimlerinin yapılacağı ve 6 kişi kuralına uyulmaması durumunda ceza kesilecek ve yasal işlem yapılacak.” dedi.

SAĞLIK BAKANI JONG: MÜMKÜN OLDUĞUNCA EVDEN ÇALIŞIN

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jong, sosyal mesafe kuralı olarak bir buçuk metre mesafe uygulaması halen devam ettiğini söyledi. Jong, iu uayrılarda bulundu: “Bu bahçenizde veya evinizde yapacağınız aile dışından kişilerin katıldığı ziyaretler içinde geçerli.Tekrarlamak istiyorum. Mümkün olduğunca evden çalışmaya devam edin. 14 gün evde izolasyon/karantina süresi 10 güne düşürüldü. Gerekçe ise son yapılan bilimsel araştırmalarda virüs 10. günden sonra bulaşıcılığını yitiriyor. Okullar açılacak. Hastalık belirtilerinde veya aile içinde hasta olanın olması durumunda çocuklar okula gönderilmemeli. Restoran ve eğlence alanlarında bir buçuk metre mesafe şartı devam ediyor. Belediyeler kontrolleri daha yoğun uygulayacak. Düğünlerde sosyal mesafeyi koruyacak şekilde birbirine temas etmeden oturulmalı. Uzaktan tebrik edilmeli.Şayet evde çalışabiliyorsanız evde çalışın, diğer bir deyişle evden çalışanlar, evden çalışmaya devam edecek. Hasta olan çocukları evde tutun. Aileden biri pozitif test edildiyse çocuğu okula göndermeyin.”

HOLLANDA’DA KORONAVİRÜSTEN 6 BİN 175 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 

Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nün (RIVM) internet sitesinde güncellenen verilere göre, son bir haftada (12-18 Ağustos) kororavirüsten ölenlerin sayısı 19 kişilik artışla 6 bin 175’e yükseldi. Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, son bir hafta içinde vaka sayısının 4 bin 13 kişilik artışla 63 bin 973’e çıktığını duyurdu. Merkezi İstatistik Bürosu’nun yeni bir hesaplama metodu kullanarak yaptığı araştırmada, pandeminin 9 Mart-24 Mayıs dönemini kapsayan ilk 11 haftalık döneminde 10 bin 164 dolayında kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin