Hollanda mahkemesi ‘Fişleyemezsin, hedef gösteremezsin’ dedi ama…

Hollanda’nın Zaanstad kentinde bulunan De Roos ilkokuluna, Hizmet hareketiyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle “terör okulu”, “feto okulu” diyenlerin tazminata mahkum edilmesinin üzerinden bir ay geçmeden benzer yaftalama ve hedef göstermeler devam ediyor.

Okul yönetiminin “karalama faaliyeti” yaptıkları iddiasıyla bazı velilere karşı açtığı davayı karara bağlayan Haarlem Mahkeme, okul yönetimine “vatan haini”, okula da “feto okulu” ya da “terör okulu” diyenlere her bir ihlal karşılığında 1.000 Euro para cezası verilmesini kararlaştırmıştı. Sanıklara bu söylemlerini sürdürmeleri halinde 10 bin Euro’ya kadar ceza kesilmesinin önünü açmıştı.

Mahkemenin 16 Eylül’de verdiği kararı hatırlatan avukatlar, verilen hükmün emsal değerinde olduğuna dikkat çekerek, devam eden benzer itham ve hakaretlere uğrayanların dava açması halinde tazminat kazanacaklarını belirtti.

MAHKEME NİHAİ KARARINI VERDİ AMA HEDEF GÖSTERMELER DEVAM EDİYOR

Özellikle 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrasında Hollanda Türk toplumunda provokasyona varan girişimler medyaya yansıyor. Hizmet hareketine mensup bazı kişilerin  tehdit edilmesi, binaların ateşe verilmesi ve fiziki saldırıya varan olaylar gündeme geliyor. Hizmet hareketiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bir kısım velilerin baskı altına alındığı, tehdit ve taciz edildiği, neticesinde onlarca çocuğun kaydını sildirmek zorunda kaldığı birçok öğretmenin de görevini bırakmak zorunda kaldığı Hollanda gazetelerine yansıdı. Türk okulu De Roos yönetimi de bu tutumu sergileyenlerden şikayetçi oldu. Öncelikle tarafların uzlaşmasını isteyen mahkeme bunu başaramayınca nihai kararını vermişti.

Hollanda Haarlem Mahkemesi’nin kararı bağlayıcı olmasına rağmen, AKP yanlısı yayınları ile tanınan Avrupa Türkmen Gazetesi, iktidarının yayınladığı ve mahkeme kararına dayanmadığı için tepkiyle karşılanan ‘terörden arananlar’ listesini sayfalarına taşıdı. Listede yer alan Hollanda vatandaşı Necdet Başaran’ı hedef gösteren gazetenin bu haberi tepki çekti.

HOLLANDA ANAYASASINA GÖRE SUÇ

Hollanda’da en büyük suçlardan biri olan fişlemenin örneği olarak gösterilen haberi eleştiren hukukçular, ayrımcılık ve ırkçılık suçlarının alenen işlendiğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin iç işi olan konuların bu tür haberlerle ülkelerine taşınmasından rahatsız olan Hollanda’nın sert önlemler almaya itildiğini belirten hukukçular, Hollanda anayasasına aykırı fişleme haberleri ve tehditlere karşı mağdurların yargıya gitmesi çağrısında bulunuyor.

hol1

MURAT KANİ, AMSTERDAM

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin