Hollanda Mahkemesi, askerlerini ‘yüzde 10 kusurlu’ buldu

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

24 yıl önce Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kasabasında 8 binden fazla Müslüman erkek ve çocuğun katledilmesine seyirci kalan askerlerin, devlet aleyhine açmış olduğu dava sonuçlandı. Hollanda Yüksek Mahkemesi, 12 Temmuz 1995’te Potocari’deki Hollanda üssünde bulunan 350 Müslüman erkeğin ölümünde Hollandalı askerlerin sorumluluğunun ‘yüzde 10’ olduğuna hükmetti.

Hollanda Yüksek Mahkemesi, bu nedenle Hollanda Devletinin 350 Müslüman’a ın akrabalarına verilen zararın yüzde 10’unu telafi etmesi gerektiğine hükmetti.

350 Bosnalı Müslüman erkeğin, Srebrenitsa’daki Hollanda üssüne sığındıklarını hatırlatan Yüksek Mahkeme, kötü muamele ve ölüm tehlikesi altında olan insanların savunulması gerektiğini vurguladı. Bunun için az dahi olsa imkanların ihmal edilmemesi gerektiğini açıkladı. Daha önce, Hollanda’da açılan davalarda Mahkeme, bu olasılığın yüzde 30 olduğuna karar vermişti. Ancak Yüksek Mahkeme, bu tahminin çok yüksek olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkemeye göre, Bosnalı Sırplar sığınmacı insanları tutuklamanın yollarını bulmuştu. Srebrenitsa’da görevli Hollanda askerleri bu sebeple katliamı önleyemedi. Ayrıca askerler, ağır silahlı Sırp askerlerine karşı hafif silahlı idi. Sırp askerlerine karşı mücadele etme şansları yoktu.

Temmuz 1995’de Birleşmiş Milletler (BM) adına Srebrenitsa’da görev yapan Hollanda taburundaki askerler, sembolik bir tazminat ödenmesi ve kendilerinden özür dilenmesi talebi ile dava açmışlardı.

Hollandalı komutan Tom Karremans ve Sırp askerler…

SREBRENİTSA’DA NE OLMUŞTU?

1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından Birleşmiş Milletler’in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı. Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttı. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim ettti. Birkaç gün içinde 8 bin kişi katledildi. Bu katliam II. Dünya Savaşı’ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı. Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir ‘soykırım’ olarak kabul etti; ancak Sırbistan’ın sorumlu tutulamayacağına karar vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin