Otomotiv, göz göre göre batıyor!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

İktidar temsilcilerinin krizi iliklerine kadar hisseden otomotiv sektörüne karşı vurdumduymazlığı akıl alır gibi değil. Yılın ilk 6 ayında iç pazar yüzde 45’e yakın, ihracat ise yüzde 7,7 daraldı. Aynı dönemde üretimdeki düşüş yüzde 13’e dayandı. Sadece bu da değil! İlk 6 ayda otomotiv sektöründen devletin tahsil ettiği ÖTV miktarı ise 4,5 milyar TL olarak kayıtlara girdi. Geçen yıla göre düşüş yüzde 50’den fazla. Bütün bu rakamlara rağmen otomotiv sektöründe yaşananları film izler gibi izleyen AKP iktidarı bindiği dalı kestiğinin farkında bile değil!

Türkiye’nin 5 büyük ilinden birinde ünlü bir otomobil markasının Temmuz ayının 1’i ile 18’i arasındaki toplam satışı ne kadar olabilir? Hemen söyleyelim; 3! Evet, çok ünlü bir Japon otomotiv firmasının Türkiye’nin 2,5 milyon nüfuslu bir şehrinde yaptığı toplam satış 3. Bu satışlardan ikisi ÖTV’den muaf! İkinci el satışları da sıfır otomobilden farklı değil.

DARALMA ORANI KORKUNÇ!

Otomotiv sektörü temsilcilerinin tahminlerine göre 18 Temmuz’a kadar yapılan toplam satış 3 bin civarı. Söz konusu satışların 1.000 adeti devam eden hurda teşviği ile satılmış. Bir kısmı ise ÖTV’den muaf satışlar. Ay sonuna kadar en iyimser tahminlerde bile sektörün 10 bin rakamını bulması zor görünüyor. Çok zor geçen ve sektörün yüzde 35 küçüldüğü geçtiğimiz yıl Temmuz ayında bile 52 bin 734 araç satılmıştı. Daralma inanılmaz seviyelere ulaştı.

BAKANLIK KRİZİ ÖNGÖREMİYOR!

Bakanlığın otomotiv sektöründen yıl sonu için yapmayı planladığı ÖTV tahsilatı miktarı 23 milyar 926 milyon TL. Peki ilk 6 ayda yapılan tahsilat ne kadardır? ÖTV teşviğine rağmen 4 milyar 540 milyon TL. İlk altı ayda toplam hedefin sadece yüzde 19’u tahsil edilebilmiş. Haziran sonu itibariyle ÖTV teşviği de sonlandırıldı. Satışlar bıçak gibi kesildi.

ÜRETİM YÜZDE 13 AZALDI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bu yılın ilk yarısına ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Buna göre 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13, otomobil üretimi ise yüzde 12 oranında azaldı. Toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azalarak 200 bin 901 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 43 oranında azaldı ve 156 bin 378 adet olarak kayıtlara geçti.

REJİM, BİNDİĞİ DALI KESİYOR

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan otomotiv, ÖTV teşviğine rağmen ilk 6 ayda 200 bin satış ancak yapabildi. Artık teşvik de yok. Otomobil kredi faiz oranları ise 1,80’lerden başlıyor! Teşviğe rağmen rakamlar içler acısıyken, teşviğin olmadığı ikinci 6 aylık dönemde sektörün canlanması mümkün mü? Sektör canlanmaz ve satış yapamazsa, devlet almayı planladığı 24 milyara yakın ÖTV’yi nasıl tahsil edecek? 2018 yılında toplam pazar bir önceki seneye göre yüzde 35 azalarak 641 bin 541 adet düzeyinde gerçekleşmişti. Bu yıl 350 bin rakamının görülmesi bile zor. Binlerce bayii kepenk kapatmaya hazırlanıyor…

Toyota ticarete atılıyor!

Son 3 yılda yüzde 17 oranında büyüyen Avrupa hafif ticari araç pazarı Japon Toyota’nın aklını çeldi. Yeni bir yapılanmaya giden Toyota, yeni ‘Toyota Professional’ markasını duyurdu. Toyota yeni marka ile Avrupa hafif ticari araç pazarında 2020 yılı için yüzde 50 büyüme ve yıllık 100 bin hafif ticari araç satışı hedefliyor. Yeni modeller, 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarına girecek.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hafif ticari araç pazarında iddialı olduklarını söylüyor. Bozkurt, “Hafif ticari araç segmenti potansiyeli olan ve bizim yıllardır üzerinde planlama yaptığımız bir alandı. Türkiye’de 180-200 bin civarında oturmuş bir hafif ticari araç pazarı bulunuyor. Bu pazarda Toyota olarak en büyük artımız mevcut müşteri data ve portföyümüz ile sorunsuz ürün gamımız olacak. Yeni modellerimiz, Hilux’tan sonra hafif ticari araç pazarındaki satışlarımızda itici güçlerimizden olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Honda CR-V Hybrid 20 Temmuz’da satışta

Honda CR-V Hybrid, Türkiye’de bugünden itibaren satışa sunuluyor. Modelin başlangıç fiyatı ise 450 bin lira olarak açıklandı. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, lansmanda yeni Honda CR-V Hybrid modeline ilişkin bilgiler verdi. Honda CR-V Hybrid’in Honda’ya özgü i-MMD teknolojisi ile yola çıkan ilk araç olduğunu belirten Kılıçer, “Honda CR-V Hybrid, elektrik motoru devredeyken benzinli motorun elektrik üretmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde yakıt ve elektrik enerjisini en verimli şekilde kullanmayı sağlıyor. Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Benzinli Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapılmasını sağlayan i-MMD teknolojisi, sürücünün sürüş modları arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da Honda CR-V Hybrid’i klasik hibrit araçlar arasında farklı kılıyor.” şeklinde konuştu.

Efsane Beetle için yolun sonu!

Volkswagen firmasının ilk kez 1938 yılında ‘halk otomobili’ olarak ürettiği Beetle için yolun sonu görünüyor… Alman üretici düşük satış rakamlarını gerekçe göstererek, ikonik modelinin modern versiyonun üretimine son verdi. Dünya genelinde 21 milyon adet üretilerek otomotiv tarihine damgasını vuran Beetle, sessiz sedasız sektörden çekilmiş oldu. Beetle’dan boşalacak kapasitenin, Kuzey Amerika pazarı için geliştirilecek yeni bir SUV ile doldurulması hedefleniyor. 1938 yılında Ferdinand Porsche tarafından dizayn edilen Beetle, arkada konumlandırılan ve hava soğutmalı motoru ile dikkat çekmişti. 25 beygir gücünde bir motor ile donatılan otomobil, saatte 100 km hıza çıkabiliyordu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin