Hollanda artan salgın nedeni ile orduyu göreve çağırdı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda’da alınan sıkı tedbirlere rağmen vaka sayısı artmaya devam edince korona salgını ile baş etmek için ordu göreve çağrıldı.

Groningen ile Twente Belediyeleri bakım merkezleri ve yaşlı bakım evlerinde askeri desteğe ihtiyaçlarının olduğunu belirten savunma bakanlığına mektup gönderdi. Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü, RTL Televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bu mektupları onayladıklarını söyledi.

Groningen belediye başkanı Koen Schuiling, “Bakım merkezlerinde enfeksiyon sayısı artıyor ve aynı zamanda devamsızlık nedeniyle personel sıkıntısı artıyor. Bu desteği çok kısa sürede sağlamanız için acil bir çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Nijmegen belediye başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkanı Hubert Bruls, Hollanda Nieuwsuur Programında yaptığı açıklamada “Hastanelerin ve bakım evlerinin birbirlerine nasıl yardım edebileceğini çoktan inceledik. Gerçekten sağlık personel açığı had safhada. Bu yüzden bunu sorarsanız, ihtiyaç çok yükseklere çıktı. Ordudan destek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlkbaharın ilk dalgasında ordu, bakım merkezlerinde de yardım sağlamıştı. Amsterdam ve Amstelveen’deki askeri sağlık personeli, koronavirüs hastalarına, demans hastalarının bakımına ve rehabilitasyon süreçlerine yardımcı olmuştu.

Hollanda’da son 24 saatte 11 bin 555 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu. Hollanda Devlet Sağlık ve Çevre Enstitüsünden (RIVM) sitesinde paylaşılan verilere göre, alınan birçok önleme rağmen vaka sayısı son 24 saatte 11 bin 555 artışla 721 bine yükseldi.

Hükümet 15 aralık itibariyle 19 Ocak 2021 tarihine kadar daha sıkı karantina kurallarına geçildiğini duyurmuştu. Bu kapsamda okullar dahil, tüm pazar ve mağazalar kapatılmıştı. Sıkı tedbirlerin üzerinden bir haftadan daha fazla geçmesine rağmen vaka sayılarındaki artış endişe verici. Son 24 saatte 89 kişinin daha virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle ülkede toplam can kaybı 10 bin 737’e çıktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin