Hollanda, 20 yıl sonra Afganistan’dan tamamen çekiliyor

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM TR724

Türkiye’nin, Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesini istemesinin ardından, Hollanda 20 yıl sonra Afganistan’dan tamamen çekilme kararı aldı.

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, askeri  materyallerin yüzde 80’inin ülkeye getirildiğini açıkladı. Bakan Bijlveld haziran ayı sonu, en geç temmuz ayı başlarında ülkedeki tüm askerlerin çekilmiş olacağını söyledi.

Hollanda askerlerinin Afganistan’daki varlığı yaklaşık yirmi yıl sonra 1 Temmuz itibari ile resmen sona ermiş oluyor. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush’un “terörizme karşı savaş” ilan etmesiyle, Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi NATO ülkeleri bu ülkeye asker yollamıştı.

Hollandalı askerler ülkenin çeşitli yerlerinde faaliyet gösterdi. Özellikle Uruzgan’dan Kunduz’a uzanan geniş bir bölgede görev yaptılar. Nisan 2021’de Biden hükümeti, uluslararası toplumu şaşırtacak şekilde askerlerini Afganistan’dan çekeceğini duyurdu. Bu karar sonrasında Hollandalı askerler de  Haziran ayı sonunda evlerine  geri dönmüş olacak.

BÜYÜK RESME BAKILINCA AFGANİSTAN’DA HİÇBİR ŞEY ELEDE EDİLMEDİ 

Son yirmi yılda neler başarıldı? konusunda Afganistan uzmanı Jorrit Kamminga’ya göre, Hollandalılar, okulların, camileri yenilenmasi hatta yeniden inşa edilmesinde görev aldı. Fakat büyük resme bakıldığında neredeyse hiçbir sürdürülebilir sonuç elde edilmedi. Şu anda siyasi istikrar bölgede hala çok uzak ve güvenlik durumu daha da kötüleşti.

20 YILDA 2 bin 500 ABD ASKERİ, 25 HOLLANDA ASKERİ ÖLDÜ 

Kamminga, Afganistan’daki siyasi istikrar hedefinin çok iddialı olduğunu söylüyor. “Son 20 yıldaki çatışmalarda, çoğunlukla Afgan nüfusu arasında on binlerce kişi öldü. Yaklaşık 2 bin 500 Amerikan askeri öldürüldü. Savaş 25 Hollandalı askerin hayatına mal oldu. Yerel düzeyde hangi güç mücadeleleri var? Hangi çıkarlar var? Bu kesinlikle yalnızca Afgan hükümeti ile Taliban arasında bir çatışma değil. Amerikalılar ayrıldıklarını açıkladığından beri, Taliban her bölgeyi ele geçirdi.” diyor.

Hollanda’nın Afganistan’da bin 950 askeri bulunuyordu. 2010 yılında geri çekilen Hollanda 4 sene önce eğitim amaçlı yeniden asker göndermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin