Hicret, taşınma, ev kiralamak için üç muhteşem dua

YORUM | CEMİL TOKPINAR

İnsan başta iş, okul, yolculuk olmak üzere birçok vesileyle bulunduğu yeri değiştirmektedir. Her yolculuk ve taşınma başından sonuna kadar farklı problemler meydana getirmektedir.

Özellikle ev satın almak ve kiralamak isteyenler, ailenin ihtiyacına ve gelir durumuna uygun büyüklükte ulaşımı kolay bir evi istedikleri şehir ve semtte bulabilmek için çok büyük gayret göstermekte, bazen tam istedikleri gibi bir ev aylar, yıllar sonra nasip olmaktadır. Bir de kiralık ev az olduğu için aynı eve çok sayıda talipler olunca ev bulmak ve taşınmak adeta işkenceye dönüşmekte, buluncaya kadar huzuru ve sükunu yok etmektedir.

Bilhassa Türkiye’deki baskı ve zulümden dolayı yurt dışına hicret eden aileler için kiralık ev bulmak satın almaktan daha zor hale gelebilmekte, ailece huzur ve mutluluk duyacakları uygun bir ev bulamadıkları için yoğun bir stres yaşamaktadırlar.

Elbette ki, uygun bir ev bulabilmek için fiilî dua dediğimiz arama gayretleri en modern ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte güzel bir ev ihsan etmesi için her şeyin sahibine dua dua yalvarmak, ailece kendimiz için küçük bir mülkü, mülkün sahibinden istemek çok önemli ve netice almak için çok etkilidir.

Bu yazımızda işin eylem yönünü size bırakarak, dua yönüyle ilgili uygulanmış ve sonuç alınmış tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Tavsiye edeceğimiz üç dua bizzat Kur’an’dan alınmıştır ve doğrudan Rabbimizin öğrettiği dualardandır. Anlamları çok geniş ve kapsamlıdır. O kadar ki, ev veya başka bir mülkü kiralamak ve satın almak, hicret etmek, her türlü bir yere girmek ve çıkmak için okunabilecek dualardır. Uygulayanlardan çok güzel sonuçlar alan kimseler olmuş, hatta bazıları beklentisinin de ötesinde uygun evi kolaylıkla bulmuştur.

Vereceğimiz dualar tamamen ayetlerden alınmış, sadece başlarındaki “De ki” anlamına gelen “Gul” kelimesi kaldırılmıştır. Bizim Türkçe okunuşunu verdiğimiz ayetleri Kur’an’dan bularak Arapçasından okumanız daha isabetli olur.

Üç muhteşem dua

1.Duanın Türkçe okunuşu:

“Rabbi edhılnî müdhale sıdgın ve ehricnî muhrace sıdgın vec’allî min ledünke sültânen nesîran.”

Meali:

“Rabbim, gireceğim yere hak uğruna, samimî olarak, en iyi niyetle ve Sana sadakat içinde girmemi, oradan çıkacağım zaman da yine hak uğruna, samimî olarak, en iyi niyetle ve Sana sadakat içinde çıkmamı nasip buyur; ve Kendi katından bana sağlam bir destek, kuvvetli bir delil bahşet.” (İsra Suresi: 80)

2.Duanın Türkçe okunuşu:

“Rabbi enzilnî münzelen mübâraken ve ente hayru’l-münzilîn.”

Meali:

“Ya Rabbî, beni güvenli ve mübarek bir yere indir ve yerleştir. Çünkü sen misafir ağırlayanların en hayırlısı, en mükemmelisin.” (Müminûn Suresi: 29)

3.Duanın Türkçe okunuşu:

“Allahümme Mâlike’l-mülki tü’til mülke men teşâu ve tenziu’l mülke mimmen teşâ’, ve tüızzu men teşâu ve tüzillü men teşâ’, bi yedikel hayr, inneke alâ külli şey’in kadîr.”

“Ey mülkün gerçek sahibi olan Allah’ım! Mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden çekip alırsın. Dilediğini yüceltirsin, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin kudret elindedir. Hiç şüphe yok ki sen her şeye kadirsin.” (Âli İmran: 26)

Ne zaman ve kaç kez okunmalı?

Verdiğimiz dualar, manaları düşünülerek, tam bir samimiyetle, bilhassa acz ve fakrımızı şefaatçi yaparak, ıztırar (çaresizlik) diliyle okunursa inşallah kabul olur.

Mümkünse bütün aile fertleri okuyabilirse duamız külliyet kazanacaktır.

Bu dualar başta beş vakit namazdan sonra yaptığımız duaların içinde olmak üzere her namazdan sonra okunabilir. Hatta nafile namazların secdesinde veya Tahiyyattan sonraki Rabbena dualarından sonra okunabilir.

Bu niyetle kılınan hacet namazlarının secdesinde ve sonrasındaki dualar içinde de okunması güzel olur.

Ayrıca namaz dışında da bütün aile fertleri bir hedef belirleyerek 100, 500 veya daha fazla paylaşarak okuyabilirler.

Dua samimi bir şekilde ne kadar çok okunursa o kadar güzel olur inşallah.

3 YORUMLAR

  1. Sayın hocam yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum..Allah razı olsun…yazınızı okurken suan yasandığımız bir problemle ilgili yazma ihtitacı hissettim..direk ilgi alanının olmadığını farkındayım ama dua yönüyle tavsiyelerinize ihtiyacımız var.
    2018 haziran ayından itibaren Atinada yasamizi surdurmekteyz.3 çocuğumuz var ..sorunumuz 2010 doğumlu oğlunuz burada okula gitmiyor.geçen yıl sadece Yunanca ogretmeniyle ile okulda ders yaptı ama bu sürekli olmadı. .bazen gitti bazen gitmedi..burada dün itibariyle yeniden okullar başladı ama bizim oğlan evde..ben sadece turkiyede okula gideceğim diyor defalarca anlattık türkiye ye donemeyecgimizi..korkuyorum diyor ..gündüzleri konuşuyoruz anlatıyorum dinliyor..Sabah olunca aynı. ..bu durum bizi gerçekten çok yoruyor…türkiyede de bir yıl aynı sorunu yaşamıştık.Ankara’daki okulu kapaninca ve babası cezaevine girince istanbula gitmek zorunda kalmıştık. Orada 2.sınıfa başladığında da 1 yıl aynı problemi yaşamıştık.3.sınıfta çok şükür sınıfa girmişti. ..ama maalesef yine okul değiştirmesi gerekti…böylesi bir duruma dua yönüyle tavsilerinz nelerdeir?

    • Rabbim yar ve yardımcınız olsun inslh.kardesim. Bu süreçte maalesef cocuklar cok yıpraniyor.Allah buyuk ama umutvar olacağız. Güçlü nesiller olacaklar inslh.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin