Hedef gösterilen Hakim Pehlivan, görevden uzaklaştırıldı!

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili paylaşımı nedeniyle hakkında HSK tarafından inceleme başlatılan Yargıçlar Sendikası Başkanı, Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan görevden uzaklaştırıldı. HSK’nin yazısı Pehlivan’a tebliğ edildi.

Ayşe Sarısu Pehlivan, 3 Mayıs’ta twitter hesabından, “Türküler kimseye zarar vermez #ibrahimgokcekyasamalıdır”, 7 Mayıs’ta ise “Ölüm adın kalleş olsun #ibrahimgokcek” mesajlarını paylaşmıştı. Özellikle sosyal medyadaki trollerin hedef göstermesi, ‘zemin hazırlaması’ üzerine Pehlivan hakkında HSK tarafından inceleme başlatıldı. Özellikle A Haber, Sabah gazetesi ve Takvim, Pehlivan’ı paylaşımları nedeniyle günlerce hedef göstermişti.

PEHLİVAN: İNSANİ BİR PAYLAŞIM NEDENİYLE LİNÇ EDİLDİM

Pehlivan, hakkında inceleme başlatılması üzerine yaptığı açıklamada, “”İbrahim Gökçek yaşatılmalı’ şeklinde mesajlarım var. Sonrasında da ölümü üzerine üzüldüğümü belirttiğim bir tweetim var. DHKP-C ile bağlantıyı kuranların, Kayseri’deki o cenaze ile ilgili ‘gömdürmeyiz yakarız’ diyen grubun Twitter’da bir saldırına uğradım ben. Beni linç etmeye kalktılar. HSK de muhtemelen bunları ciddiye aldı ve soruşturma başlattı. HSK’nin artık ne durumda olduğunu siz sorgulayın. Son derece insani olan bir paylaşım üzerinden böyle bir incelemeye gidildi. Ölümün her türlüsü acıdır. İnsan kedisini köpeğini kaybettiği zaman bile bu duyguyu hissetmez mi? İbrahim Gökçek’in DHKP-C üyesi olduğunu kabul eden bir grup var. Gökçek’in kesinleşmiş bir cezası yok. Ama masumiyet karinesine aykırı o kadar laf söyleyen insan var ki. Durum böyleyken beni linç edip yolunu açtılar ve HSK de bir soruşturma başlattı.” ifadelerini kullanmıştı.

HSK, inceleme sonunda Yargıçlar Sendikası Başkanı, Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ı tedbiren 3 ay boyunca görevden uzaklaştırdı. Karara tepki gösteren YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Örgütlenme hakkını, yargı bağımsızlığını, yaşam hakkını savunmak Türkiye’de artık yaptırıma tabi…” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin