Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Çanakkale’de iki gün önce gözaltına alınan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre’nin 8 yıl önceki çözüm sürecinde gazetecilik yaptığı dönemde çektiği fotoğraflar nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. 2 günlük gözaltı sürecinden sonra adliyeye sevk edilen Cemre adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hüda Kaya, oğlunun gözaltına alınmasına ilişkin “Nice zulümlere boyun eğmemişiz soysuzlara mı eğileceğiz?” diyerek gözaltıya tepki gösterdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğü’ne 20 Haziran’da gönderilen e-posta ile iddiaya göre “Muhammed Cihad Cemre isimli şahıs Kandil’e PKK’lı teröristlerin yanına gidip geliyor. Orada örgüt yöneticileri ile görüşmeler yapıyor, Kandil’de teröristlerle çektirdiği fotoğrafları emniyet güçlerimizle paylaşmak istiyorum” ihbarında bulunuldu. İhbarın ardından yapılan çalışmalar sonucu Muhammed Cihad Cemre’nin, kırsal alanda çekildiği anlaşılan birden çok fotoğrafta, silahlı olarak birlikte yer aldıkları tespit edildi.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından bu sabah operasyon düzenlendi. Muhammed Cihad Cemre’nin Çanakkale’nin Bayramiç’teki evinden gözaltına alındığını öğrenildi.

”NİCE ZULÜMLERE BOYUN EĞMEMİŞİZ SOYSUZLARA MI EĞİLECEĞİZ?”

Gözaltı olayının ardından HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Bir süredir Çanakkale Bayramiç’e yerleşip tarım ve toprakla kendine düzen kurmaya çalışan oğlum bu sabah Terörle Mücadele tarafından evinde gözaltına alındı” dedi.  Kaya, “Dosyada kısıtlılık olduğundan sebebini biz bilmiyoruz ama yandaş ve troller hızlıca harekete geçmişler çirkin saldırılarla ailemi hedef gösteriyorlar. Nice zulümlere boyun eğmemişiz soysuzlara mı eğileceğiz?” ifadelerini kullandı.

Muhammed Cihad Cemre’nin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yapan avukat Bişar Abdi Alınak, bahsi geçen fotoğraf ve röportajların yeni olmadığını belirterek ‘fiziki takip ve tespit edilen örgütsel faaliyet olarak servis edilmesinin gerçek dışı’ olduğunu ifade etti.

Karalama ve manipüle kampanyasına tepki gösteren Alınak, gözaltı işlemleri bitmeden basına servis edilen fotoğraflar ile Hüda Kaya ve ailesinin hedef gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Alınak, savcılık makamının kendi almış olduğu gizlilik kararını yok sayarak dosyadaki bilgi ve belgeleri basına servis etmesinin de soruşturmanın asıl gayesinin algı operasyonu olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu kaydetti.

Gazetecilik faaliyetleri kapsamında çözüm sürecinde yapılan röportajlar ve çekilen fotoğrafların yıllardır internet ortamında var olduğunu kaydeden Alınak şu ifadeleri kullandı:

“Savcılık makamının kendi almıış olduğu gizlilik kararını yok sayarak dosyadaki bilgi ve belgeleri basına servis etmesi de soruşturmanın asıl gayesinin algı operasyonu olduğu izahımızı kanıtlar niteliktedir. Yıllardır suç sayılmayan ve ulusal medyada HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’yı ve temsil ettiği siyasal irade HDP’yi kriminalize etmek için kullanılan fotoğrafların bugün suç sayılması siyasallaşan yargının aciziyetini göstermektedir. Karar tesis ederken vicdanından ödün vermeyen hakim ve savcıları müstesna tutarak yıllardır suç sayılmayan ancak bugün suç sayılan fotoğraflardan suç devşirerek soruşturma başlatan ve gizlilik kararı almasına rağmen bilgi ve belgeleri basına servis eden Savcılık makamını ve bu hukuksuzluğu Türkiye kamuoyunun takdirine sunuyoruz”

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

Hüda Kaya’nın oğlu Muhammed Cihad Cemre, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Avukat İnci İncesağır, “Muhammed Cihad Cemre, çözüm sürecindeki gazetecilik faaliyetleri nedeniyle iki günlük gözaltı sürecinden sonra, dosyaya sunduğumuz tüm lehe delillere rağmen tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi” bilgisini paylaştı.

Sulh Ceza Hakimliği’ne ifade veren Muhammed Cihad Cemre adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin