HDP ve CHP’li belediyelere gözaltı dalgası

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki HDP’li belediyelere yönelik ‘kayyım atarız’ sözleri gözaltıları da beraberinde getirdi. Erdoğan’ın sözlerinden iki gün önce başlayan HDP’li belediyelere yönelik gözaltı dalgası büyüdü. Üç günde 140 HDP’li gözaltına alındı. Gözaltı dalgası İstanbul’da CHP’li belediyelere de sıçradı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 5 işi Ataşehir Belediye çalışanı 1 işadamı olmak üzere 6 kişiye gözaltı kararı çıktı. Batman, Ankara, Muş, Urfa ve Ağrıya kadar uzanan ve 3 gündür süren operasyonlarda ise gözaltı sayısı 140 buldu.

CHP’Lİ ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NE OPERASYON

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, “ihaleye fesat karıştırmak” ve “resmi belgede sahtecilik” olaylarını gerçekleştirerek kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen CHP’li Ataşehir Belediyesinin 5 çalışanı ve 1 iş adamı hakkında gözaltı kararı verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, konuya ilişkin düzenlediği eş zamanlı operasyonda, Ataşehir Belediyesi İhale Komisyonu’nda görevli 5 kişiyi gözaltına aldı.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan bir iş kişi ise aranıyor. Şüphelilerin, Anadolu Adliyesi’ne sevk edildikleri ve savcılık işlemlerinin sürdüğü öğrenildi

SON ÜÇ GÜNDE 140 HDP’Lİ GÖZALTINA ALINDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyelerine yönelik 3 gündür süren operasyanlarda 6 kentte önce 49gözaltı oldu, sonra gözaltı sayısı 140 çıktı. Operasyonlara sahip çıkan İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı. . Bakanlıktan yapılan açıklamada, 6 ilde  eş zamanlı operasyon yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Batman’da yapılan operasyonda aralarında HDP İl Başkanı Nizamettin Toğuç’un da bulunduğu 8, Ağrı’da 25, Ankara’da 5, Muş’ta 1, Mardin’de 1, Urfa’da 9 olmak üzere toplam 49 şahıs gözaltına alınmıştır.” Gözaltılar arasında Eski HEP milletvekili ve HDP Batman İl Eşbaşkanı Nizamettin Toğuç yer aldı.

‘BİZİ DURDURMA HEVESİ SONUÇ ALAMAYACAKTIR’

HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, son üç günde birçok kentte düzenlenen operasyonlarda 140 HDP’linin gözaltına alındığını belirterek, “Gözaltı ve tutuklamalarla bizleri durdurma hevesi sonuç alamayacaktır” dedi.

Başaran, birçok kentte yapılan operasyonlarda HDP’lilerin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama da şunları vurguladı: “Gözaltına alınan Batman İl Eş Başkanımız Nizamettin Toğuç’tan bir gün sonra, aralarında Batman İl Eş Başkanımız Berivan Helen Işık’ın da bulunduğu üç arkadaşımız darp edilerek gözaltına alınmıştır. Hukukun üstünlüğünün ve demokrasinin var olduğu, yargı mekanizmasının doğru işlediği hiçbir ülkede ‘olası eylemleri engellemek’ bahanesiyle insanlar gözaltına alınmaz veya yapmadıkları eylemler üzerinden siyasetçilere suç atfedilmez. Türkiye’de ise bunların hepsi yapılır.”

“HDP’Yİ GAYRİ MEŞRU İLAN EDEN ANLAYIŞ 24 HAZİRAN SONUÇLARINA TEKRAR BAKMALIDIR”

Başaran, operasyonlarla muhaliflerin susturulmak istendiğine işaret ederek, “İktidarlarını korumak ve devam ettirmek, ekonomik krizle sallanmaya başlayan koltuklarını muhafaza etmek ve bu krizi örtmek amacıyla, bir kez daha bir gözaltı dalgasını başlattıkları açıktır. Bu gözaltı dalgası ile bizleri yıldıracaklarını veya sindireceklerini sananlar, 24 Haziran seçim sonuçlarına tekrar bakmalıdır. HDP’yi gayri meşru ilan eden anlayışın, partimizi her türlü hukuksuzluğu kullanarak demokratik siyasetten tasfiye etmeye çabalayan yaklaşımın kendisi demokratik meşruiyeti olmayan seçim sonuçları ile iktidarını sürdürmektedir” dedi.

“SONUÇ VERMEYECEKTİR”

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını isteyen Başaran, “Gözaltı ve tutuklamalarla bizleri durdurma hevesi sonuç alamayacaktır. Toplumun her kesimi ve herkes için demokratik bir ülke inşa edene kadar demokratik mücadelemize ve direnişimize devam etme konusunda kararlı olduğumuzu ve vicdan sahibi her yurttaşımızı dayanışmaya çağırdığımızı bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin