AB fonlarındaki yolsuzluğu araştıran Bulgar gazeteci öldürüldü

Bulgaristan’ın Ruse kentinde yayın yayan TVN kanalında muhabirlik ve sunuculuğun yanısıra ‘Dedektör’ adlı programın da hazırlayıcısı Victoria Marinova, cumartesi akşamı kentteki bir parkta öldürülmüş halde bulundu. Bulgar araştırmacı gazeteci Marinova Avrupa Birliği (AB) fonlarıyla ilgili bir yolsuzluk iddiasını araştırıyordu.

Marinova’nın tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü, cep telefonu, otomobil anahtarı, bazı kıyafetleri ve gözlüğünün de kayıp olduğu açıklandı. Marinova’nın kafasına vurulup boğularak öldürüldüğü belirtildi.

Emniyet yetkilileri cinayetin yolsuzluk araştırmasıyla bağlantısını inceliyor ancak henüz bu yönde bir bulguya rastlanmış değil.

Amerikan Time dergisinin aktardığına göre Bulgaristan İçişleri Bakanı Mladen Marinov, cinayetin, Marinova’nın ‘gazeteciliği’ nedeniyle işlendiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını savunarak, “Bu bir tecavüz ve cinayet” dedi.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan bir TVN çalışanı da şimdiye kadar hiçbir şekilde tehdit almadıklarını ifade etti.

Euronews’ün aktardığına göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, cinayete ilişkin olarak sorumluların derhal adalet önüne çıkarılması için Bulgaristan’a çağrıda bulunarak tam ve etkin bir soruşturma yürütülmesi talebinde bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in basın özgürlüğü raporuna göre Bulgaristan 180 ülke arasında 111’inci, AB ülkeleri içerisinde son sırada.

‘Sorumlular bulunmalı’

Marinova, Avrupa’da bir yıl içinde öldürülen üçüncü gazeteci. Malta’da gazeteci Daphne Caruana Galiza Ekim 2017’de otomobiline düzenlenen bombalı saldırıyla yaşamını yitirmiş, Slovak gazeteci Jan Kuciak ise Şubat 2018’de evinde nişanlısıyla birlikte suikaste uğramıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin