HDP: İktidar, Gara’daki sorumluluğunu örtmek için partimizi günah keçisi seçiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 10 Şubat’ta başlattığı Pençe Kartal-2 operasyonunda, PKK’nın elinde rehin tutulan 13 asker ve polisin şehit edilmesiyle ilgili olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ‘‘İktidar, Gara’daki sorumluluğunu örtmek için partimizi günah keçisi seçiyor, muhalefeti de sorumluluğuna ortak etmek istiyor.’’ dedi.

”BU BİR KATLİAMDIR, BUNU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Irak’ın Gara bölgesinde 13 vatandaşın PKK tarafından şehit edilmesine ilişkin olarak, “Bu bir katliamdır, ölümler nasıl gerçekleşmiş olursa olsun bu durumu kabul etmek kesinlikle mümkün değildir, biz bunu açıkça kınıyoruz. Kınamak yetmez, hakikati ortaya çıkarmalıyız. Ortaya çıkaramazsak ne adaleti ne barışı sağlayabiliriz.” dedi.

Sancar, “Gara’da bu kadar açık sorumluluğu olan iktidar, sorumluluğunu örtmek için partimizi günah keçisi ilan ediyor. Muhalefeti de kendi sorumluluğuna ortak etme peşinde koşuyor. İşte bu yeni ve ağır bir operasyondur. Bu demokratik siyasete ve demokrasi umuduna yönelik bir operasyondur.” diye konuştu.

”OPERASYONUN AMACI NEYDİ?”

AKP iktidarın çok açık ve ağır bir siyasi sorumluluğu olduğuna dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Bu sorumluluk en az iki alanda söz konusudur. Birincisi, operasyonun yapılma şeklidir, ikincisi, operasyon dışındaki seçeneklerin değerlendirilmemiş olmasıdır. Operasyonun amacı neydi? Cumhurbaşkanı’nın dünkü konuşmasından anlıyoruz ki amaç, alıkonulan görevlilerin kurtarılması olarak belirlenmiş. Eğer amaç gerçekten alıkonulmuş ve bugün rahmete gitmiş bu görevlilerin kurtarılmasıysa operasyon bu şekilde mi yapılmalıydı?” ifadesini kullandı.

”BİZ DEMOKRATİK ÇÖZÜMDE ISRARCIYIZ”

“HDP’nin tutumu bellidir, biz demokratik çözümde ısrarcıyız” diyen Sancar, “Barış, bizlerin demokratik siyasette mücadelesine saygı duyularak gelebilir. Biz bu ülkede barışın teminatıyız. İstedikleri operasyonları yapsınlar bize karşı, bu hedefimizden zerre şaşmayacağız.” dedi.

”SORUNLARI DİYALOGLA, MÜZAKEREYLE ÇÖZMEYİ SEÇMELİYİZ”

Sancar, “Biz kayıtsız şartsız hayattan yanayız, bu yol yol değildir. Kürt sorunu bu politikalarla çözülmez, sadece derinleşir, acı büyür. Toplum büyük tahribatlar yaşar. Toplum haline gelebilmemiz için tercihimizi hayattan yana kullanmak zorundayız. Sorunları diyalogla, müzakereyle çözmeyi seçmeliyiz. Bunu yapamazsak, diğer yol nefret dilidir, ölüm patikasıdır, yoksulluktur” görüşünü savundu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin