HDP hâlâ gölge boksu yapacak mı?

Kayyım, diyarbakır, Van, Mardin, tr724

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Seçimlerin üzerinden birkaç ay geçmiş olmasına, AKP’nin kayyımları seçimlerde büyük bir hezimete uğramış olmasına rağmen Saray; HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarını görevden alıp yerine kayyım atadı. Bildiğiniz gibi 31 Mart seçimlerinde AKP, önceki belediye başkanlarının yerine atadığı kayyımlarla seçimlere girmiş ama seçimlerde büyük hezimet yaşamıştı. Saray; seçimle elde edemediği şeyi devlet gücüyle gasp etme yoluna gitti yine.

Şimdi herkes halkın iradesi nerede diye soruyor, demokrasiye açık bir darbe olduğundan falan söz ediyor. Bir adım ötesinin kendi belediyelerine el koymak olduğunu fark eden CHP ise ‘olur mu öyle şey bu kabul edilemez’ türü cümlelerle sözüm ona ağır muhalefet ediyor. Sanki bu ülkede halkın iradesi diye bir şey varmış gibi, hukuk, adalet, demokrasi gibi kavramlardan geriye bir şey kalmış gibi bu soruları sorup duruyorlar.

Hiçbir yere varmayacak bomboş tartışmalar yapıp duracaklarına HDP’ye önerim demokrasi, halkın iradesi gibi cümleleri bırakıp atanan kayyımların, dedesinin amcaoğlunun torunlarının cemaatin dershanelerinin önünden nasıl geçtiğini gösteren fotoğrafları basına dağıtarak karşı hamle yapmalılar. Büyük oyunu ancak böyle bozabilirler!

Bugüne kadar hiçbir kötü işe dahil etmedikleri Recep T. Erdoğan’ın bu olayda da ne kadar masum olduğunu ancak böyle ortaya koyabilirler. Selahattin Demirtaş’a da kayyım olayının arkasında cemaatin olduğunu ispat edecek twitler atmasını öneriyorum. Tıpkı kendisini hapseden iradenin Saray değil de cemaat olduğunu ahmakça delillerle iddia ettiği gibi.  Kimbilir belki bu sırada Fetö’nün siyasi ayağı da araştırılıp ortaya çıkartılmış olur ve böylece HDP için bütün dertler tasalar bitmiş olur.

Ey ana ve yavru muhalefet nasıl iyi eğleniyor musunuz?

Ey Türkiye’de kendine muhalefet diyen herkes biliniz ki bu ülkede halkın iradesi diye bir şey yok artık. Hukuk, adalet ve demokrasi de yok. Onlar cemaate hunharca soykırım yapılırken yok edildi. Hukuk ve adalet, bu soykırım sırasında sizin yardım ve yataklığınızla askıya alındı. Bu ülkenin zorbaları hukuku cemaat için askıya aldıklarında ellerinizi ovuşturuyordunuz ya cemaati ortadan kaldırdılar ama hukuk o askıdan hiç inmedi. Hala askıda.

Cemaat bu ülkeden gitti. AKP, CHP, MHP, İP, HDP ve diğerleri olarak hep beraber inşa ettiğiniz bu yeni Türkiye’den memnun olmalısınız! Bütün sorunların sebebi olarak gördüğünüz cemaat ülkeyi terk etti. Nasıl çağdaş, muasır medeniyetler seviyesine nihayet eriştiniz mi?

Selahattin Demirtaş, CHP, HDP gibi her meseleyi cemaatle açıklamaya çalışanlar bu ahlaksız oyunu oynamaya devam ettiğiniz müddetçe o ip boynunuza biraz daha dolanacak. Her kötülüğe cemaat ismini bulaştırarak Saray belasından korunacağını zanneden müfteriler az bir müddet sonra o ip sizi nefes alamaz hale getirecek.

Bir adım sonra sıranın kendi belediyelerine geleceğinden dolayı CHP bugün Diyarbakır, Mardin, Van belediyelerine yapılanlara itiraz etmeye çalışıyor ama iş işten çoktan geçti. Her zaman ‘amasız, fakatsız, kimlik sormadan’, herkes için hukuk ve adaleti savunmuş olsaydınız bugün sizin de etekleriniz tutuşmuş olmazdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin