Evrensel yazarı Ayşegül Tözeren gece yarısı gözaltına alındı

Evrensel gazetesi yazarı, şair ve öykü eleştirmeni Dr. Ayşegül Tözeren, dün gece saatlerinde evine yapılan operasyonla gözaltına alındı. Tözeren’in gözaltına alındığını gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat sosyal medya hesabından duyurdu.

Gözaltına alma gerekçesi olarak bir ‘ihbar’ gösterildiğini belirten Polat, “Her anı ayrı bir darbe olan bir ülke” yorumunu yaptı. Sabaha karşı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Tözeren ile görüşmeye giden avukatlara da izin verilmediği belirtildi.

Fatih Polat, Emniyet’e giden avukatlara, gözaltı gerekçesi olarak ‘PKK/KCK örgütünde faaliyette bulunma şüphesi’ gösterildiğini de aktardı.

Polat, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda gazetemiz Evrensel’in yazarlarından Ayşegül Tözeren evinde gözaltına alınıyor. Ayşegül’ün telefonundan annesi ile konuştum. ‘Evde bir sürü polis var. Ayşegül’ü gözaltına alıyorlar. Gerekçe söylemiyorlar’ dedi. Vatan’daki emniyet binasına götüreceklermiş.

Annesi çok tedirgin ve ‘Beni götürmüyorlar’ diyerek endişelerini ağlamaklı bir sesle ifade etti. Ayşegül bağırarak, ‘Konuşamıyorum, gazetemi çok seviyorum’ dedi. Her anı ayrı bir darbe olan bir ülke.

Avukatlar şu anda Vatan’da TEM’de. Ayşegül yeni getirilmiş. 24 saat avukat görüşüne dair kısıtlılık kararı varmış.

Avukatlara, gözaltı gerekçesi olarak, PKK/KCK örgütünde faaliyette bulunma şüphesi gösterilmiş.

Kısıtlılık kararı olduğu için Ayşegül’ü avukatlarla ile görüştürmemişler. Avukatlar şu anda Emniyet’ten çıktı. Yarın savcısı ile görüşecekler ve kısıtlılığa itiraz edecekler.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin