Hayaller GORA, gerçekler Gara

YORUM | LEVENT KENEZ 

Daha geçen hafta uzaya astronot gönderiyor aya bayrak dikiyorduk, bir hafta içinde uğursuz bir mağaranın içine gömdüler ülkeyi.

Uzay muhabbeti de yalandı, mağara ile ilgili anlatılanlar da yalan.

Bırakın birinin anlattığının diğerine uymamasını, aynı adamın iki gün önce anlattığı iki gün sonra kendi anlattığına uymuyor. Mızrak öyle çuvala sığmıyor ki oturup aynı yalan üzerinde bile birleşemiyorlar.

İster rehine kurtarma operasyonu olsun, ister mağaraya girince içeride rehinelerin olduğu anlaşılsın, neresinden tutarsanız tutun büyük bir skandal. Ve bu skandalın diğerlerinden bir farkı, fanatik taraftarların ne olursa olsun ölümüne vereceği destek zaten malum ama hiç umulmadık sıradan partililerin fısıltılarla, Erdoğan’a laf etmeye cesaret edemeden de olsa içlerine sinmeyen bir şeylerin var olduğunu göstermesi.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Şehit annesinin kongrede telefonla aranmasından midesi bulananlar sadece muhalifler değil. Hele hele kadıncağızın konuşamadan telefonu kapattığı anda mezarlıkta olduğu anlaşıldıktan sonra.

Zaten yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu kontrolü kaybedip prompter falan dinlemeyip açık açık sövmesinden belli.

Muhalefetin öfkeli ve krizi tırmandırması gerekirken bu kez kendisi en iyi savunma hücumdur oyunu oynuyor.

Ama ‘müjde vereceğim’ diye kükreyip fiyasko sonrası öyle kötü yakalandılar ki bundan sonra getirmeyi planladıkları şehit cenazeleri işlerine yarayacak mı onu düşünüyorlardır.

Yavrunuz bilmediğiniz bir yerlerde tutsak ve siz en azından hayatta olduğu için bir umutla yaşıyorsunuz. 5-6 yıl yüzünüze bakmamış devlet, direk ya da dolaylı olarak çocuğunuzun ölümüne sebep oluyor. Operasyon yapılmamış olsa çocuğunuzun hala hayatta olduğunu düşünmenize bile fırsat vermeden, propagandası ile de üstünüze çöküyor. “Bana ne PKK’dan, benim muhatabım kendi devletim” diye düşünmek ihanet.

İnsan hayatının hiçbir değerinin olmadığının bu kaçıncı ispatı. Kurtulsaydın bir propagandanın parçasıydın, öldün yine aynı.

Anneler ‘vatan sağolsun’ demeyi reddetmedikçe bu sürer gider. Senin çocuğunun hayatının zerre kadar öneminin olmadığı bir toprak parçasına vatan diyorsan ayrı. Sen ağlarken sırıtanların varlığından rahatsız değilsen ayrı. Zaten fakir evlerden çıkıyor cenazeler senin umurunda olmayan kimsenin umurunda olmaz da senin acın üzerinden, olan hepimize oluyor. O acılı insanlar nasıl başarsın bu çarkı geri çevirmeyi? Yakarsa dünyayı garipler yakacak. Elbet olacak bir gün, bu topraklarda da olana kadar, işte.

“Senin de oğlun ölsün inşallah, sen de yaşa bu şerefi, seninki de içsin şu şerbeti” diyeceğin adam psikopat veya embesil oğullarından biri ölse buradan kaç puan alırım diye bakacağı için işimiz zor.

Geçen hafta uzaydaydık. Dünya “Bak sen şu çılgın Türklere” diyecekti.

Dünya bambaşka bir alemde.

Hollanda savunma bakanı Mali’de bir tatbikat sırasında arızalı havan toplarının patlaması sonucu iki askeri öldüğü için istifa etti.

Kolombiya’da bizim PKK ile savaştığımız gibi savaştıkları FARC’lıların  bulunduğu alanı bombalarken çocukların da öldüğü ortaya çıkınca savunma bakanı istifa etti.

Tayvan’da  24 yaşında bir asker terhisine üç gün kala kışlaya akıllı telefon getirdiği için sıcak güneş altında verilen ceza sonrası kalp krizi geçirerek öldü, milli savunma bakanı istifa etti.

İspanya genelkurmay başkanı sırası gelmeden koronavirüs aşısı olduğu için istifa etti.

Beğenmedikleri Ermenistan’ın savunma bakanı Karabağ savaşı sonrası yenilgi üzerine istifa etti.

Afganistan savunma bakanı parlamentoda güvensizlik oyu aldığı için lideri sakın istifa etme demesine rağmen istifa etti.

İsveç savunma bakanı Suudlarla gizli silah tesisi kurma faaliyetleri ortaya çıktı diye istifa etti.

Hırvatistan’da çıkan orman yangınlarına asker geç müdahale ettiği için gelen eleştirilerden sonra milli savunma bakanı istifa etti.

Yunanistan’da Çipras’ın milliyetçi ortağı, Makedonya anlaşmasını beğenmedi, milli savunma bakanı istifa etti.

Sadece Trump döneminde ABD’de bir savunma bakanı Suriye konusunda başkanla aynı düşünmediği için istifa etti, diğeri Trump’ın askeri sokağa indirme fikrini desteklemediği için istifa edecekken bu kez Trump erken davrandı görevden aldı.

Sadece şu uzay fantezisinin yapıldığı toplantı salonu için kafa yordukları kadar rehineleri dert etselerdi çocuklar şimdiye kadar çoktan evlerindeydi. Ya da 6 yıl umurlarında olmadığı gibi öyle kalsaydı da en azından bıraksalardı yaşasalardı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Elinize sağlık aslında olan GKB istifasından çok hükümet düşürecek bir olay. Mesele Rehinelerin kurtarılamaması değil literatürdeki en önemli operasyon türü olan bir rehine operasyonunu açıktan yok sürprizdi şuydu buydu diye siyasi mevzu yapmak nereden bakarsan vatana ihanettir. Bu havadaki bir operasyonun uygulayıcı personel üzerindeki psikolojik etkisi düşünüldüğünde başarısızlık kaçınılmazdır. Çünkü meselenin özü o evlatları kurtarma değil siyasi bir figürün halka kahramanlık taslayacağı bir süpriz elde etme olarak tasarlanması. Gerçekten ciddi ciddi rehine kurtarma girişimi olsaydı. Başarısızlık bu işin doğasında olduğundan özrü nisbeten geçerli olurdu. Tabi birde sorumluların başlarını önlerine eğmeleri şartı ile. Ama yok adamlar Tarifi mümkün olmayan bir karekterdeler. Çıkmışlar birde sanki örgüt gelmiş askeri birliği basmış da askerlerimizi katletmiş gibi kükreyip duruyorlar. Yahu öyle bile olsa yine rezilliktir yine başı öne eğmeyi gerektirir ki bunları yazarken zorlanıyorum. Tarif edemiyorum. Sizi ve diğerlerinide buran birkez daha tebrik ediyorum bu insanları yazmak çizmek kolay iş değil.

  2. Amaç zaten kaçırılan türk askerleri öldürüp pkk yapmış gibi gösterip hdp ye yüklenmekti. Tayyip amacına ulaşınca nasıl da neşelendi izlemediniz mi. Bunların geçmişte ne yaptıklarına bakın, şimdi ne yapmaya çalıştıklarını anlarsınız.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin