Hastanenin jeneratörü bozuldu, ameliyatı ertelenen iki aylık Mehmet bebek öldü

İzmir’de iki aylık Mehmet Gökalp Demir, kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyata alınacağı gün Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesinin jeneratörü bozuldu ve ameliyat ertelendi. Ancak Mehmet bebek, ameliyata bile giremeden hayatını kaybetti. Baba Mehmet Demir olayla ilgili suç duyurusunda bulunurken, Sağlık Bakanlığı olayı araştırıp bebeğin ölümünde bir ihmal olup olmadığını inceliyor.

İzmir’de kalp rahatsızlığı olan iki aylık Mehmet Gökalp Demir, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastanede minik Mehmet’in kalbinin bir odacığının gelişmediği, temiz ve kirli kanın karıştığı, bu nedenle acilen ameliyata alınması gerektiği ifade edildi. Ancak hastanedeki jeneratörün bozuk olması nedeniyle ameliyat zamanında yapılamayınca Mehmet bebek hayata gözlerini yumdu. Baba Mehmet Demir, olayla ilgili suç duyurusunda bulunurken, Sağlık Bakanlığı olayı tüm detaylarıyla araştırıp bebeğin ölümünde bir ihmal olup olmadığını inceliyor.

32 yaşındaki Mehmet Demir ve eşi 29 yaşındaki Aydan Nur Demir, iki ay önce oğulları Mehmet Gökalp’i kucaklarını almanın mutluluğunu yaşadı. Demir ailesi, 30 Mayıs 2017’de rahatsızlanan iki aylık bebeklerini ilk olarak Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine götürdü. Mehmet bebek tedavisi için daha sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edildi. Mehmet bebeğin durumu kötüleşince yoğun bakıma alındı. Yapılan kontrollerde bebeğin kalbinin bir odacığının gelişmediği, bu nedenle kirli ve temiz kanın karıştığı tespit edildi. 1 Haziran Perşembe günü bebeğe anjiyo yapıldı. 2 Haziran Cuma günü de acilen ameliyata alınması gerektiği ifade edildi. Mehmet bebek, ameliyata alınmak üzere tekrar yoğun bakıma yatırıldı.

Jeneratör arızası nedeniyle ameliyat ertelendi

Ailenin iddiasına göre hastanedeki jeneratör arızalı olduğu için ameliyat cuma günü yapılamadı ve 5 Haziran Pazartesi gününe kaldı. Pazartesi günü baba Mehmet Demir’i arayan hastane yetkilileri sabah 08.00 sıralarında bebeğin kalbinin durduğunu, sonra yeniden çalıştırıldığını ancak 09.00 sırlarında yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini söyledi. Demir ailesi acı haberi alınca büyük bir şok yaşadı. Baba Mehmet Demir bebeklerinin ölümünde hastanenin ihmali bulunduğu iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Aile hukuk mücadelesi başlattı

Jeneratör arızası nedeniyle bebeklerini kaybettiklerini söyleyen baba Mehmet Demir, “Jeneratör bozuk olduğu için doktorlar ameliyatta olası bir elektrik kesintisini göze alamadılar. Bu nedenle ameliyat zamanında yapılamadı. Ben çocuğumu kaybettim. Hukuk mücadelesi başlattım. Bu mücadelem çocuğumu geri getirmez ama bundan sonra daha dikkatli olurlar. Başka anne babaların bizim gibi evlat acısı yaşamasını istemiyorum. Jeneratör çalışıyor olsaydı ve ameliyat zamanında yapılsaydı çocuğumuz şu an yaşıyordu” diye konuştu.

İhmali olanlar belirlensin

Jeneratör arızası nedeniyle ameliyatın yapılamadığını öğrenince çocuğunu hastaneden çıkarmak istediğini anlatan baba Mehmet Demir şunları söyledi:

“Başka bir hastaneye sevkin hastane vasıtasıyla yapılabileceği söylendi. Bu nedenle çocuğumu çıkarmadım. Bunun üzerine hastanenin başhekim yardımcısı Op. Dr. H.E.’nin yanına gittim. Cuma olması gereken ameliyatın neden yapılmadığını, jeneratörün üç gündür neden bozuk olduğunu sordum. Buna karşın başhekim yardımcısı H.E. jeneratörün cuma akşamı yapıldığını söyledi. Ben de ‘Yapıldıysa neden ameliyata alınmadı’ diye sordum. Bunun üzerine sadece aciliyet olması durumunda bu tip ameliyatların hafta sonu yapılabileceği ifade etti. Bu duruma bir anlam veremedim. Çocuğumun ölümünde ihmali olanlar belirlensin ve cezalandırılsın.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin