Die Welt, Deniz Yücel için AİHM’e başvurdu

Die Welt gazetesinin bağlı olduğu WeltN24 GmbH şirketi, Türkiye’de tutuklu bulunan muhabirleri Deniz Yücel için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Gazete, Yücel’in altı aya yakın bir süredir Türkiye’de tutuklu olmasını ve habercilik hakkının ihlal edilmesini gerekçe gösterdi.

Die Welt’in haberine göre, gazetenin yayıncısı olan şirket, muhabirinin yarım seneye yakındır tutuklu bulunmasının Türkiye’de yerinden habercilik yapılmasını imkansız kıldığı ve o sebepten kendisinin ve muhabiri olan Yücel’in basın ve habercilik hakkının ihlal edildiği belirtildi.

Hem kendilerinin hem de Yücel’in habercilik hakkını savunmak için mümkün olan bütün yasal yolları kullandıklarını ifade eden WeltN24’ün yöneticisi Stephanie Caspar, AİHM’e yapılan şikayeti de bu doğrultuda önemli bir adım olarak değerlendirdi.Caspar, “Bir gazetecinin sırf işini yaptığı için hapse girmesine seyirci kalamayız” dedi.

“Terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle” suçlanan Yücel 14 Şubat’ta gözaltına alınmış, yaklaşık iki hafta gözaltında tutulduktan sonra 27 Şubat’ta tutuklanmıştı.

Yücel, nisan ayında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı düşen muameleye tabi tutulduğu gerekçesiyle AİHM’e şikâyette bulunmuştu. Alman hükümeti Temmuz ortasında açıkladığı kararıyla Yücel’in başvurusunu destekleyeceğini duyurmuştu.

AİHM tutuklu diğer Türk gazeteciler gibi Deniz Yücel’in dosyasını da öncelikle incelemeye karar verdi ve konuyla ilgili Türk hükümetinden 24 Ekim’e kadar savunma talep etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin