Hastalıklı hayvanlar sahte belgeyle ithal edilmiş!

İspanya'dan sahte belgelerle hastalıklı kurbanlık getirildiği iddiası bizzat Bakan Pakdemirli tarafından doğrulandı.

Kurban bayramı öncesinde İspanya’dan 3 bine yakın hastalıklı hayvanın ithal edildiği iddiası bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından doğrulandı. Pakdemirli, “Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Siyasete alet edilemeyecek bir konu.” dedi.

“Yeraltı Barajları Eylem Planı” tanıtım toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Cumhuriyet Gazetesi’nin manşeti de soruldu. Söz konusu haberde, Kurban Bayramı öncesi İspanya’dan ithal edilen 2 bin 939 besilik canlı hayvanın veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu ileri sürülüyordu. Türkiye’nin dört bir yanına dağılan canlı hayvanların, İspanya’da hayvan giriş ve çıkışının salgın hastalık sebebiyle yasak olduğu bölgeden ithal edildiği iddia edilmişti.

LÜBNAN’A GİDECEKTİ, BİZE GELDİ!

Bakan Bekir Pakdemirli, haberi doğruladı. Söz konusu hayvanların İspanya’dan yola çıkıp, Lübnan’a gitmesinin planlandığını ancak Türkiye’ye getirildiğinin tespit edildiğini anlatan Pakdemirli, bakanlığın şüphe ve tespitleri üzerine hayvanların kontrol belgelerinde sahtekarlık yapıldığının görüldüğünu anlattı. Pakdemirli, “Bundan sonra hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor. Karantinada Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü 21 gün süre veriyor. Bu 21 gün süre içerisinde siz karantina tedbirlerini alıyorsunuz ve sağlıklıysa hayvanları Türkiye’ye ithal edip millileştiriyorsunuz, sağlıklı değilse de itlaf ediyorsunuz. Normal şartlarda İspanya’dan alınarak Lübnan için yola çıkmış ama evrakta bir sahtekarlık yapılarak Türkiye’ye sokulmak istenmiş.” dedi.

SİYASETE ALET ETMEYİN!

Bekir Pakdemirli, konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı: “Konu tamamen teknik, siyasete alet edilemeyecek bir konudur. Cumhuriyet savcılarına intikal etmiş bir konudur. Yani konu, hem teknik, bakanlığımızca değerlendirilecek, hem de suç tarafı olan, günlük siyasete mal edilmemesi gereken bir konudur.”

İLGİLİ HABER BURADA http://tr724.wpengine.com/skandal-iddia-kurban-oncesi-karantinali-bolgeden-turkiyeye-3-bin-hayvan-ithal-edildi/

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin