Haraç mezat dünya lideri!..

MURAT KANİ, HAARLEM Tr724

Süs bitkileri ticaretinin merkezi olan Hollanda, dünyaki ihracatın yüzde 49’unun sahibi. 4 milyar avronun  üzerindeki  üretim  hacmi ile  Avrupa’daki  en  büyük  üretici  ülke konumunda. Süs bitkileri üretiminde 8.241 hektar alana sahip ülkede,  6 bin işletme  faaliyet  gösteriyor. Üretim alanları ve üretici sayısında son dönemlerde azalma yaşanmasına rağmen, üretimde verimlilik nedeniyle ihracat miktarında bir kayıp yaşanmıyor. Süs bitkilerinin en  önemli  dağıtım kanalı  ise mezatlar.  Uluslararası  ticaretteki  kesme  çiçeklerin  yüzde 60’ından  fazlası  ve  bitkilerin yüzde 40’ı  Hollanda’daki mezatlar  aracılığıyla  satılıyor.

Kenya, Belçika, Almanya, Ekvador  ve İtalya’dan tedarik ettiği  süs  bitkilerini işleyip, başta ülkeler Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa olmak üzere yurtdışına satan Hollanda,  dünyanın  en  büyük ihracatçısı  konumunda.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇİÇEK MEZADI

Üreticilerin  sahibi  olduğu  bir tür kooperatif  teşkilatları olan mezatların ilki  Hollanda’da 1930 yılında kuruldu. Kooperatifin  üyeleri  ürünlerinin tümünü  mezat  üzerinden  satmak  zorunda. Böylece alıcılar aynı anda binlerce ürün çeşidine ulaşılabiliyor, ihracatçılar da aldıkları çiçekleri perakende zincirine, çiçekçi dükkanlarına ve cash & carry’lere daha seri şekilde gönderebiliyor.

FLORAHOLLAND MEZATI

FloraHolland mezadı bitki ve çiçek satışlarında uluslararası pazar lideri konumunda. FloraHolland, üretici ve müşterilerine ulusal ve uluslararası  6 farklı mezat biriminde hizmet veriyor.  Mezat, günde 20 bin farklı çeşit ile müşterilerine çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Her gün dünyanın  farklı  yerlerindeki  7 binden  fazla  üretici  ürünlerini  bu  mezatlara  gönderiyor. Yıllık  hasılası  4,5  milyar  Euro  olan  FloraHolland  mezatının  yaklaşık  3 bin 500  çalışanı, 4 bin 500’ün üzerinde üyesi, 2 bin 400 devamlı müşterisi var.

GEÇEN YILA GÖRE BİTKİ VE ÇİÇEK İHRACATINDA YÜZDE 6 ARTIŞ

Çiçek ve bitki ihracatında bu yılın (2017) ilk sekiz ayına ait rakamlar geçtiğimiz günlerde açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış verimlilik politikasının doğruluğunu bir kez daha teyit etti. Resmi verilere göre, çiçek ihracatının yüzde 7’sinden elde edilen gelir 2,6 milyar avro oldu. Bitki ihracatı ise yüzde 4 artışla 1,6 milyar avroya çıktı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin