Hapishaneden verilen gecikmeli izinle şehit ağabeye son veda!

Tunceli’de güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çıkan çatışmada şehit düşen 24 yaşındaki Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Yılmaz’ın cenazesi, memleketi Kırıkkale’nin Sulakyurt İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin cenazesine, 15 Temmuz sonrası başlatılan cadı avı kapsamında sözde F…/PDY soruşturması kapsamında tutuklu bulunan kardeşi Astsubay Çavuş Yetiş Can Yılmaz da cezaevinden izinli olarak çıkıp jandarmanın gözetiminde katıldı. Dün yapılması planlanan cenaze merasimi cezaevinden kardeş Yetiş Can Yılmaz için izin çıkmayınca bugüne ertelendi.

Şehit astsubayla ilgili çok çarpıcı bir gerçeği ise CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi açıkladı. Hakverdi, sosyal medya hesabından şehidin kardeşi Y.Y’nin Hizmet Hareketi’ne yönelik cadı avı kapsamında tutuklandığını duyurdu. Ve “Mehmet Yılmaz dün şehit düştü. Kardeşi Y.Y F…’den tutuklu. Tutuklu kardeşe izin çıkmadığı için şehidimizin cenazesi defnedilemeyip morga tekrar götürüldü’ diye yazdı.

Tunceli merkez Çiçekli kırsalında bir grup PKK’lı bulunduğunu belirleyen jandarma ekipleri, 2 gün önce bölgeye operasyon düzenledi. Operasyonda, güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çıkan çatışmada Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Yılmaz ile birlikte 2 uzman çavuş yaralandı. Helikopterle Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne getirilen askerler, burada tedaviye alındı. Yaralı askerlerden durumu ağır olan Astsubay Çavuş Mehmet Yılmaz, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Şehit Yılmaz’ın cenazesi dün Tunceli’de yapılan törenin ardından uçakla baba evinin bulunduğu Ankara’ya getirildi. Şehidin cenazesi, burada helallik alındıktan sonra, cezaevinde bulunan kendisi gibi asker olan kardeşi Astsubay Çavuş Yetiş Can Yılmaz’ın izinli gelip cenazeye katılabilmesi için tören bir gün ertelendi.

Şehit Astsubay Mehmet Yılmaz’ın, GATA’ya götürülen cenazesi dün akşam kardeşinin izinli gelmesinin ardından memleketi Kırıkkale’nin Sulakyurt İlçesi’ne getirildi.

Sulakyurt Belediyesi’nin morg aracına konulan cenaze, bugün toprağa verilmek üzere Ayvaltı Köyü’ne getirildi. Şehit için öğle namazı sonrası Ayvaltı İlkokulu’nun bahçesinde tören düzenlendi. Törene  yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Şehidin Samsun’da görev yapan ve kısa süre önce sözde F…/PDY soruşturması kapsamında tutuklanarak Denizli Cezaevi’ne konulan kardeşi 23 yaşındaki Astsubay Çavuş Yetiş Can Yılmaz da jandarma ekipleri gözetiminde cenazeye katıldı. Yetiş Can Yılmaz’ın başında sivil jandarma ekipleri beklerken, eline kelepçe vurulmadı.

Şehidin babası Yusuf Yılmaz, annesi Hanım Yılmaz ve diğer kardeşleri Bekir Yılmaz ile Burak Yılmaz törende gözyaşlarına boğuldu. Şehidin hemşire olan eşi Kübra Yılmaz da tören boyunca eşinin fotoğrafını elinden bırakmadı. Kübra Yılmaz, eşinin tutuklu kardeşi Yetiş Can Yılmaz’a sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin