Hani vergi kaçırma yoktu; Başkentgaz, TÜRGEV’e para aktardığı yıl ‘zarar’ açıklamış!

AKP yandaşı Torunlar Şirketi’ne ait Başkentgaz’ın, Kızılay üzerinden TÜRGEV ve Ensar’ın yurtdışındaki uzantısına yaptığı 8 milyon dolar ‘bağışla’ ilgili tartışmalar sürüyor. ‘Bağış’ın vergiden kaçmak için yapıldığı iddiasına şirket sahibi Mehmet Torun, “Aktardığımız para vergi kaçırmak için değil, misli ile fazlasını ödedik.” diyerek cevap vermişti. Ancak Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan bir belgeye göre Başkentgaz, bağış yapıldığı yıl ‘zarar açıklayarak’ vergi ödememiş!

Saray’a en yakın şirketlerden Başkentgaz, Aralık 2017’de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na ve oradan da Erdoğan ailesinin kontrol ettiği TÜRGEV ve Ensar’ın yurtdışındaki ortak vakfı TÜRKEN’e ulaşan 8 milyon dolarlık bağış yapmıştı.

VERGİ KAÇIRMA YOK, VERGİDEN KAÇINMA VAR!

Gazeteci Celal Eren Çelik’in ortaya çıkardığı bağış, kamuoyunda tartışma konusu oldu. Çünkü söz konusu para doğrudan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da yönetiminde yer aldığı TÜRKEN Vakfı’na verilmek yerine, Kızılay ve Ensar Vakfı aracı kılınarak verilmişti. Bağışa aracılık ettiklerini doğrulayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, “Şirket vergi kaçırmamıştır, vergiden kaçınmıştır” sözleri büyük tepki çekmişti.

MEHMET TORUN: 8 MİLYONUN ÇOK ÜZERİNDE VERGİ ÖDEDİK

Başkentgaz’ın sahibi Torunlar Holding’in patronu Mehmet Torun bağış yaparak vergi kaçırdığı iddialarına, “8 milyonun çok üzerinde bir vergi ödedik. Burada vergi ile alakalı bir sorun yok, kamu yararı vardır.” diyerek cevap verdi. Ancak Cumhuriyet’in ulaştığı belge Mehmet Torun’u yalanlıyor. Başkentgaz’ın üç yıllık vergi matrahını gösteren belgeye göre bağışın yapıldığı 2017 yılında şirket bir kuruş vergi ödememiş!

2017 YILINDA ZARAR!

2016’da 156 bin 657 TL, 2018’de 18 milyon 333 bin TL vergi ödeyen Başkentgaz, TÜRKEN’e bağış yaptığı 2017’de, hiç gelir beyan etmemiş! Şirketin vergi levhasında, bağış yapıldığı yıl nasıl zarar gösterildiği net şekilde yer alıyor. Mehmet Torun “vergi ile ilgisi yok” dese de, 2016 da kâr eden, bağış yapıldığı yılın bir yıl sonrası olan 2018’de 83 milyon TL gelir beyan eden şirketinin, 2017’de nasıl zarar ettiği merak konusu oldu.

TÜRGEV’E BAĞIŞ, FATURALARA ZAM OLARAK YANSIYOR

Bu çarpık fotoğrafın gösterdiği; Başkentgaz’ın, TÜRKEN Vakfı’na bağış yaptığı para, devlete ödemesi gereken paraydı. Bir şirket hem zarar gösterip hem bağış yapamayacağına göre, bağış parası milletin hazinesine gitmek yerine yandaş vakfın kasasına aktarıldı.

ZARAR EDEN ŞİRKET, BAĞIŞ YAPAR MI?

– Zarar eden bir şirket nasıl ve neden 8 milyon dolar bağışlar?
– TÜRKEN Vakfı’na yaklaşık 40 milyon TL bağış yapacak gücü olan Başkentgaz, nasıl olur da o yıl hiç vergi ödemez?
– Maliye, ilk yıl kâr eden ve vergi ödeyen bir şirketin ikinci yıl zarar göstermesini nasıl gözden kaçırır?
– Mehmet Torun “Vergimizi misli ile ödedik” diyor. Peki, bu belgeye ne yanıt verecek? (Şirketi aradık ancak haberi yazıncaya kadar dönüş olmadı)
– Bir şirket hem zarar açıklayıp hem 40 milyon TL bağış yapabilir mi? Neden?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin