Haluk Levent’ten Doğu Türkistan tepkisi: “Görüntüler zulmü andırıyor’ dedim; çok üzücü cevaplar geldi”

AHBAP Platformu Genel Başkanı ve sanatçı Haluk Levent geçtiğimiz günlerde ‘Doğu Türkistan’daki Çin baskısı ile ilgili yaptığı açıklamalarına gelen mesajlara tepki gösterdi.

Haluk Levent twitterdan yaptığı paylaşımda dünyanın konuştuğu en önemli gündem maddelerinden birinin Uygur Türklerinin çektiği sıkıntılar olduğuna dikkat çekti. Levent, yüzlerce görüntü izlediğine vurgu yaparak “Bırakın sıkıntıyı tam bir zulüm örneği yaşatılanlar” demişti.

Gelen tepkiler üzerine bir paylaşımda bulunan Levent, “Adamlar orda eylem yapıyor. Ben burada sadece “Görüntüler zulmü andırıyor” dedim. Çok üzücü cevaplar geldi. Çin-Türkiye ilişkisini bozuyormuşum.Yahu ne alakası var? Yani bir cümle etmek,şüphe duymak araştırılmasını istemek oradaki Türkler için üzülmek.Bunlar suç mu? Anlamadım valla” dedi.

 

Levent’in paylaştığı haberde ise Hong Kong’da Çin nüfuzuna karşı aylardır protesto gösterisi düzenleyen kitlelerin, bugün Uygurlar için sokağa çıktığı belirtiyor. Hong Kong’da binlerce kişi Doğu Türkistan’ın mavi bayrağıyla eylem yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin