Günlük vaka sayısı 1 ayda 6’ya katlandı; 4. dalga kapıda

HABER-ANALİZ | İLKER DOĞAN

Koronavirüs salgınında korkulan oldu. Aşılama hızı yavaşladı, maske ve mesafe kuralı unutuldu. Günlük vaka sayıları rekor hızla artıyor. Temmuz ayının başında 4 bin 400’lere kadar gerileyen günlük vaka sayısı dün itibariyle 27 bine dayandı. Testi pozitif çıkanlarda çoğunlukla ‘delta’ varyantı tespit ediliyor. Uzmanlara göre toplumsal bağışıklık için şu anda yüzde 45 civarında olan ikinci doz aşılama oranının yüzde 70’in üzerine çıkması gerekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24-30 Temmuz arasında illere göre haftalık (100 bin kişide ) vaka sayısını paylaşıp, vaka görünme oranı en çok artan 5 ili açıkladı. Koca, ”Aşınızı zaman kaybetmeden olun” uyarısında bulundu. Koronavirüs vaka görünme oranı en çok artan iller Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Batman ve Bitlis olarak açıklandı.

Son zamanlarda artan vaka sayıları tedirgin edici seviyeye ulaştı. Dün yayımlanan Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosuna göre, 26 bin 822 kişinin testi pozitif çıktı. Temmuz ayının başında söz konusu rakam 4 bin 400’lere kadar inmişti.

Türkiye’de tek doz aşı uygulananların sayısı 41,3 milyonu aştı. Aşılama oranı yüzde 66,5. İkinci doz aşılaması tamamların sayısı ise 27,8 milyon. Yüzde 45 civarında olan ikinci doz aşılama oranının yüzde 70’in üzerine çıkması gerekiyor. Toplam uygulanan doz sayısı 74,3 milyonu aştı.

MASKE, MESAFE UNUTULDU!

1 Temmuz itibariyle kısıtlamaların kontrolsüz biçimde kaldırılması vaka sayılarının da artmasına neden oldu. Tam kapanma döneminde aşılama hızının da beklenenin çok altında kalması 4. dalga endişesini artırdı. Şu anda da aşılama hızı istenilen seviyede değil.

Uzmanlara göre, Temmuz ayının sonu itibarı ile Türkiye tamamen Delta varyantının etkisi altına girdi. Özellikle son 15 gündür pozitif saptanan vakaların neredeyse tamamında ‘Delta’ varyantı tespit ediliyor. Delta varyantının yayılmasının temel nedeninin ise aşılama oranında yeterli düzeye erişilememesi olduğu belirtiliyor. Aşılama hızının artırılmaması, maske ve mesafe kuralına uyulmaması durumunda eylülden önce 4. pik ihtimali yüksek.

AŞI KORUYOR!

Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre aktif vakaların yüzde 87’si aşıları tamamlanmamış kişiler. Yani her 100 vakadan sadece 13’ü aşılanmasına rağmen virüse yakalanıyor. Durumu ağır olduğu için hastaneye yatanların ise yüzde 95’i aşıları tamamlanmamış kişilerden oluşuyor. Ağır hastalık içinde tam aşılıların oranı sadece yüzde 5.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin