Güney Kore jetlerinden, ‘hava sahası ihlali yapan’ Rus uçağına uyarı ateşi

Güney Kore, A-50 tipi Rus askeri uçağının hava sahası ihlali gerçekleştirdiğini belirterek uyarı ateşi açıldığını duyurdu. Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rus uçağının Dokodo ve Takeşima adaları yakınlarında hava sahası ihlali yaptığı belirtildi.

Hava sahası ihlalinin TSİ 02.00 sularında gerçekleştiği belirtilirken, Güney Kore ve Rusya arasında daha önce benzer bir olay yaşanmamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bakanlık açıklamasında F-15k ve F-16k tipi savaş uçaklarının hava sahası ihlali üzerine havalandığı, Rus uçağa yönelik uyarı ateşi açıldığı ifade edildi.

Hava sahası ihlali yapan uçağın, Rus ordusuna bağlı A-50 tipi bir keşif uçağı olduğu iddia edildi.

Rus uçağının önce hava sahasını terk ettiği, ancak birkaç dakika içerisinde yeniden hava sahası ihlali yapması üzerine bir kez daha uyarı ateşi açıldığı kaydedildi.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bu tür olayları son derece ciddiye alıyoruz. Eğer tekrarlanırsa daha ciddi tedbirleri devreye sokacağız” dendi.

Güney Kore ordusu, Çin ve Rusya’nın Seul’deki askeri ateşelerini karargâha çağırdı. Daha sonra bir açıklama yapan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kim In-chul da, Rusya’ya ait askeri uçağın Güney Kore hava sahasına girdiğini ve buna karşılık yüzlerce atışla karşılık verildiğini, ardından Çin’e ait bombardıman uçağı da hava savunma teşhis bölgesine girdiğini duyurdu.

Rusya: Pilotlar tehdit hissetseydi yanıt gecikmezdi

Rusya ise iki savaş uçağının Güney Kore’nin hava sahasını ihlâl ettiği haberlerini yalanladı. Jetlerinin uluslararası suların üzerinde daha önce planlanan bir devriye görevinde olduğunu açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın olayla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Koreli pilotların uyarı atışı yapmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Rus pilotlar kendilerini tehdit altında hissetseydi yanıt gecikmezdi. Rusya hava kuvvetlerine ait iki Tu-95 tipi stratejik bombardıman uçağı, Japon Denizi’nin tarafsız sularının üzerinde daha önce planlanan bir uçuş gerçekleştirdi.

Rusya’nın Tu-95 tipi stratejik bombardıman uçağı.

İki Güney Kore jeti Dokodo adaları yakınlarında Rus hava aracına yanaşarak, profesyonel olmayan manevralarla Rus uçaklarının uçuş güzergâhına girdi, güvenliklerini tehdit etti.

Japon Denizi’nin tarafsız bölgesi üzerindeki Rus hava kuvvetlerine ait uçuşlara Güney Koreli pilotların başarısızca müdahale etmesi ilk kez olan bir şey değil.”

Japonya hükümetinden protesto

Japonya hükümeti, Güney Kore ve Rusya’ya, Dokodo Adası üzerinde yaşanan gerilim sonrası protesto notu gönderdi.

Japonya’nın Kyoto Haber Ajansı, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Japonya’nın iki ülkeye de diplomatik kanallar üzerinden “Kendi bölgemizde böyle hareketleri kabul edemeyiz” mesajı verdiğini yazdı.

Dokodo Adası üzerinde hem Güney Kore hem Japonya hak iddia ediyor. Ada, Güney Kore’nin kontrolünde ancak Japonya adanın işgal edildiği görüşünde. Japonya adaya Takeşima adını veriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada da Güney Kore Hava Savunma Teşhis Bölgesi’nin Seul hava sahası olmadığı ve her ülkenin bu alanın içinde hareket etme özgürlüğü olduğu belirtildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin