Güney Afrika’daki küçük klinik dünyaya umut olabilir

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Afrika kıtasında Kovid-19 aşısı ilk defa Güney Afrika’nın Soweto bölgesindeki bir klinikte insanlar üzerinde denendi.

Oxford Universitesi geliştirdiği Ox1Cov-19 isimli aşının denemeleri için Güney Afrika’nın Johannesburg şehrindeki Witwatersrand Üniversitesi ile ortak yürüttüğü program kapsamında dün adaylara ilk dozları verildi.

Wits Üniversitesi Aşı Profesörü ve Güney Afrika Tıbbi Araştırma Konseyi (SAMRC) Aşılar ve Bulaşıcı Hastalıklar Analiz Araştırma Birimi (VIDA) Direktörü Shabir Madhi, Güney Afrika Ox1Cov-19 Aşı VIDA-Denemesini yönetiyor.

“ChAdOx1” aşısı, hafif soğuk algınlığına sebeb olan bir adenovirüsün zayıflatılmış ve kendini çoğaltamayan bir versiyonunundan ibaret.

Dün Covid-19 aşısının deneklerinden işsiz genç Junior Mhlongo aşı öncesi medyaya şunları söyledi, “Biraz korkuyorum ama bu aşı ile neler olduğunu bilmek istiyorum, böylece arkadaşlarıma ve diğerlerine çalışma ile neler olduğunu anlatabilirim”.

Prof. Shabbir Mahdi ise aşı denemesini şu sözlerle anlattı, “50 kişilik küçük bir grup olan Grup 1’den ilk sekiz kişiye yaptığımız aşıda şunları test etmeye çalışıyoruz; aşının güvenliği, ve özellikle yan etkileri, ikinci konu ise vücudun aşıyı ne kadar tuttuğu ve aşıya karşı bağışıklık tepkisidir.”

Dünkü denemenin, Güney Afrika’da yapılacak olan KOVİD-19 ile ilgili en az üç ila dört aşı çalışmasının ilki olduğunu ifade eden Prof. Mahdi, “Güney Afrika nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı bağışıklık geliştirdiğinde, etkili üreme oranının yüzde 1’in altına düşmesini bekliyoruz. Bu virüsün gideceği anlamına gelmez, temel olarak virüsün hala etrafta olacağı, hala yayılacağını, ancak iletim zincirinin kesintiye uğrayacağını göreceğiz, bu da önemli “dedi.

Oxford’un aşısı denemesi için Güney Afrika’da iki binden fazla insan gönüllü olurken, sosyal medyadan tepkiler de yağdı. Afrika’nın halen Batı’nın sömürgesi olduğu, aşının neden fakir siyahlar üzerinde denendiği cümleleri ile Oxford’un Afrika programına tepkiler yağdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin