Gülen’in Avukatlarından açıklama; Başbuğ’u tutuklatma iddiası iftiradan ibarettir

Fethullah Gülen Avukatları, bir açıklama yaparak Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanmasını Fethullah Gülen’in istediği yönündeki haberleri yalanladı. İhraç edilmiş emekli bir polis müdürünün  attığı iftira bazı internet sitelerinde yer almıştı.

Sosyal medya hesabından konu ile ilgili açıklama yapan Fethullah Gülen Avukatları, Gülen’e yüzlerce başka örnekte olduğu gibi yeni bir iftira atılarak suç atfedilmek istendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Sayın Gülen yürütülen soruşturmalar ya da yargısal faaliyetlerle ilgili hiçbir kişi ya da kurumla ilgili asla kanaat bildirmemiştir.” denildi.

Son dönemde yargının siyasallaşması ile duyum ve yorumla hukukun bütün değerlerini alt üst eden haksızlıklar yapıldığına değinilerek  şu noktalara dikkat çekildi: “Maalesef, son dönemde ‘yorumla’ insanların suçlanması alışkanlık haline gelmiştir. Yapılması gereken duydum, değerlendirdim, kuşkulandım şeklinde mesnetsiz iddialar değil varsa somut delillerin ortaya konulmasıdır. Aksi takdirde ortaya hiçbir somut delil konulmadan bu tür yorumlarla Sayın Gülen ve masum insanlara iftira atılmasına son verilmelidir.”

Açıklamanın tam metni şöyle:

Bugün bazı internet sitelerinde, ‘ Başbuğ’un tutuklanmasını Gülen istedi’ başlıklı bir haber yer almıştır. İhraç edilen bir emniyet müdürünün iddiasına yer verilen haberde Sayın Gülen’e suçlama atfedilmiştir. Öncelikle, şunu net olarak ifade edelim ki, Sayın Gülen ile ilgili ortaya atılan iddialar kesinlikle doğru değildir.

 

Sayın Gülen yürütülen soruşturmalar ya da yargısal faaliyetlerle ilgili hiçbir kişi ya da kurumla ilgili asla kanaatbildirmemiştir. Bunun en somut delillerinden biri de Adalet eski Bakanı Mehmet Ali Şahin’in bu tür iddialarla ilgili yaptığı açıklamadır.

Haber içeriğinde de görüleceği üzere, bu iddiaları ortaya atan kişinin ‘değerlendirdim, duydum, kuşkularım arttı’ şeklinde sadece yorumla iftira attığı anlaşılmaktadır. İddia  konusu soruşturmalarda görev almamış bir kişinin yaptığı bu tür yorumlara hukuk karşısında sadece iftira denir. Duydum, değerlendirdim, kuşkulandım, tahmin ettim şeklinde ortaya atılan iddialara hiçbir hukuk sisteminde de kıymet verilmez.

Maalesef, son dönemde ‘yorumla’ insanların suçlanması alışkanlık haline gelmiştir. Hukuk sisteminin siyasallaşması nedeniyle de masum olan kişiler, yorumla ortaya atılan mesnetsiz iddialar nedeniyle ‘olmayan şeyi’ ispatlamak zorunda bırakılmaktadır.  Hukuk sistemi evrensel standartlara kavuştuğunda bu tür ifade sahiplerinin iftiracı olarak yargılanacaklarında kuşku yoktur.

Sayın Gülen’in tüm konuşmalarının MİT tarafından dinlendiği, hatta kriptolu yapıldığı iddia edilen görüşmelerin dahi tespit edildiği söylenmektedir. Yapılması gereken duydum, değerlendirdim, kuşkulandım şeklinde mesnetsiz iddialar değil varsa somut delillerin ortaya konulmasıdır. Aksi takdirde ortaya hiçbir somut delil konulmadan bu tür yorumlarla Sayın Gülen ve masum insanlara iftira atılmasına son verilmelidir.

Kamuoyuna saygılarımızla

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin