Gül ve Davutoğlu’nun Danışmanı Gürcan Balık önce tahliye edildi, sonra tekrar tutuklandı

Abdullah Gül’ün danışmanlığını ve Ahmet Davutoğlu’nun özel kalem müdürlüğünü yapan, emekli büyükelçi Gürcan Balık’ın tahliyesine itiraz edildi. Üst mahkeme, tahliye kararını durdurdu.

Gürcan Balık gün içinde, ‘F… üyeliği’ suçlamasıyla altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti, konutunda ikamet etme ve yurt dışına çıkmama koşuluyla sanığın tahliyesine hükmetmişti. Balık, 15 Temmuz’dan sonraki cadı avı tutuklama furyasında tutuklanmıştı.

Ankara 29’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında mahkeme heyeti, savunmanın emekli büyükelçi Ahmet Durak Gürsel ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebini dosyaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle reddetti.

Son savunması sorulan Balık, “Dosyada terör örgütü üyesi olduğuma dair tek bir delil yok. Vatanıma, milletime 20 yıl hizmet ettim. Meslek hayatımla ilgili isnat edilen tek bir suçlama yoktur. Beraatimi istiyorum” dedi.

Altı yıl üç ay hapis cezasına hükmeden mahkeme heyeti, konutunda ikamet etme ve yurt dışına çıkmama koşuluyla sanığın tahliyesine hükmetmişti. Fakat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine tahliyeyi kararı durduruldu. 2013’te Davutoğlu ile Fethullah Gülen’in görüşmesine aracılık eden kişi olduğu iddia edilen Balık hakkında 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin