Grup Yorum üyelerine işkenceli gözaltı

İstanbul Polonezköy’de konser provası yapan Grup Yorum’un 6 üyesi gözaltına alındı. Eş zamanlı olarak da Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi de basıldı.

Grup Yorum üyeleri Dilan Poyraz, Bahar Kurt, Betül Varan, Eren Erdem, Barış Yüksel ve Sercan Toptancı, Beykoz Polonezköy’de konser provası yaparken gözaltına alındı.

Gözaltı sırasında Grup Yorum üyelerine işkence uygulandı. Bahar Kurt şiddete maruz kalan üyelerden biri oldu.

Halkın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklamaya göre, Grup Yorum üyelerinin gözaltına alındığı esnada, Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi de polisler tarafından basıldı. Kültür merkezinde polisin arama çalışmalarının sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Grup Yorum’un 9 Ağustos’ta Yenikapı’da vereceği konser Valilik tarafından yasaklanmıştı. Grup Yorum’un iki üyesi Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, üç yıldır devam eden konser yasaklarının son bulması, grup üyelerine yönelik davaların düşürülmesi, faaliyetlerini yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talebiyle ölüm orucu eylemine başlamıştı. Helin Bölek, ölüm orucunun 288’inci gününde, İbrahim Gökçek ise 322’nci günde vefat etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin