Grönland’a günde 10 milyar ton buz eriyor: ‘Bir ayda deniz seviyesi 0,5 mm yükseldi’

Grönland hızla buz kütlesi kaybetmeye devam ediyor. Grönland’da günde 10 milyar ton buz kütlesinin eridiği belirtiliyor.

Temmuz ayının da etkisi ile Grönland’da bu hız daha da arttı. Geçtiğimiz ay içinde sadece bir günde buzul kütleden 12,5 milyar ton buz kaybedildiği ve bunun tarihteki en büyük günlük kayıp olduğunu kaydedildi.

Sadece Temmuz ayında eriyen buzullar küresel deniz seviyesinin yaklaşık 0,5 mm yükselmesine yol açtığı ifade ediliyor.

DW Türkçe’nin bu konuda yaptığı video çalışması

Grönland üzerinde Temmuz ayı içinde bir günde gerçekleşen erime en son 2012’de gerçekleşti, hesaplamalara göre buz tabakasından okyanusa olan akıntının büyüklüğü 10 milyar tondan fazlaydı.

Bilim insanları tedirginlik veren bu verilere, uydu görüntüleri ve diğer verilerin incelenmesinden ortaya çıkan tahminlerine dayanarak ulaştı. Washington Post’a göre ise Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezinde kıdemli bir araştırmacı olan Ted Scambos, süreci şu şekilde açıklıyor:

“Buz ve kar yağışı kaydı yapılarak, buz tabakasının kütlesindeki net değişim için hava durumu verilerini ve gözlemlerini kullanan bu model bizim için oldukça doğru sonuçlar veriyor. Sonucu gerçek olarak kabul ediyorum. Bir günde 12,5 milyar ton (kayıp), 1950’den bu yana toplamda kaydedilen en yüksek günlük miktar. ”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin