Norveç Başbakanı’ndan İsveç’i kızdıran açıklama: Yürüyüş yapan Nazilerin çoğu İsveçli

Norveç Başbakanı Erna Solberg - FOTOĞRAF | TR724, ENGİN TENEKECİ

ENGİN TENEKECİ | OSLO, Tr724

Başbakan Erna Solberg, şehirde yaptığı bir konuşmasında İsveç ve Norveç arasında gerilimleri tırmandıracak bazı açıklamalarda bulundu. Solberg, Norveç’in Fredrikstad ve Kristiansand şehirlerinin caddelerinde yürüyüş yapan Nazilerin bir çoğunun İsveçli olduğunu ileri sürdü. “Sizin Naziler komşunuz Norveç’te de organize olmayı deniyor.”  şeklinde konuşan başbakan, Norveç ve İsveç’in aşırı sağ örgütleri için oldukça sıkı bir iş birliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Norveç’in en büyük gazetesi Aftenposten Solberg’e neden İsveç’i adres gösterdiğini sordu. Başbakan ise cevaben, Kuzey Avrupa’da en çok ve en fazla aşırı sağcıların  mekan tuttuğu ülkenin İsveç olduğunu hatırlattı. Norveç’e gösteri yapmaya gelen aşırı sağcıların İsveç’ten geldiğini vurgulayarak, “Bu tür aşırı sağcılar komşu ülkeleri  Norveç’te organize olmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı Norveç’te kümelenmeye çalışan İsveçli aşırı sağcılara yönelik savunma sistemi oluşturmalıyız.” dedi.

İsveç Enerji ve Dijitalleşme Bakanı Anders Ygeman, Solberg’in sözlerine tepki gösterdi. Ygeman Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Solberg’e, Norveç’te göçmenlere yönelik sert söylemleriyle gündeme gelen, aşırı sağcı olarak nitelendirilen İlerleme Partisi (Frp) ile kurduğu koalisyonu hatırlatı ve şunları yazdı: “Tabi ki de Norveç- İsveç iş birliğine evet. Ancak sen İlerleme Partisi ile hükümet kuracaksın, sonra o partiden Sylvi Listhaug’u iki defa bakan yapacaksın. Belki de insan komşusunun sınırlarında neler olduğuna bakmadan önce dönüp bir aynaya bakmalı.”

Norveç’in en büyük günlük gazeterinden Dagbladet ise, Solberg hükümetini eleştirdi. Hükümetin ırkçı ve ayrımcılık yapan bazı kurumlara parasal destek verdiğini ve bu yardımın kesilmesi gerektiğini savundu. Öte yandan devlet televizyonu, katil Philip Manshaus`un ismi ve resmini, `topluma kötü ve tehlikeli bir örnek` olacağı nedeniyle yayın yasağı getirdiğini açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin