Göz egzersizlerini ihmal etmeyin!

Gözlerinizi tembelleştiren ve göz kaslarınızın gücünün azaltan birçok sebep var. Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon karşısında uzun süre kalmak bunların başında geliyor. Göz kaslarının zayıflaması başta yorgunluk ve göz kuruluğu, göz tansiyonu gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Peki, günümüzde ekranlardan uzak kalınamadığına göre neler yapmalı? Pratik çözüm önerileri yok mu? Uzmanlar bu konuda, otururken, yürürken ya da yatarken yapılabilecek hareket ve egzersizlerin olduğunu söylüyor. Hatta bunların ihmal edilmemesi, küçüklükten itibaren alışkanlık kazanmalı için çocuklara öğretilmesini tavsiye ediyor. Unutmayın, göz kasları beyninizin algılama seviyesi açısından da çok etkilidir. Sık sık egzersizler yapıldığı takdirde bu tembelleşmenin önüne geçmiş olursunuz.

Gözlük kullanan, kullanmayan herkesin yapmasında fayda olan göz egzersizleri ya da göz jimnastiği adı verilen hareketleri uzmanlar şöyle tarif ediyor:

  • Başımızı dik tutarak karşıya  bakın ve başınızı hiç kıpırdatmadan gözlerinizle tavana bakın, yere bakın… Sağa sola bakın, sol üst köşeye, sağ alt köşeye, sağ üst köşeye bakın… sol üst köşeye, yukarı sola bakın. Aşağı sağa yukarı bakınarak gözlerinizle çemberler çizin. Yaptığımız  çember hareketlerini ters yönde tekrarlayın.
  • Gözünüzün alt ve üst kapaklarında göz kırpma hareketleriyle hızlı hareket ettirin. Gözlerimizi kapatalım ve  göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturun.
  • Parmağınızı yüzünüzün ön kısmına  tutarak bir noktasına bakın. Noktadan ayırmadan burnumuza kadar,  yavaş yavaş yaklaştırdıkça gözlerimizde şaşılık olma hissi olabilir, sonra tekrar uzaklaştıralım. Bunu 15 kez tekrarlayın.
  • Başı hiç hareket ettirmeden önce yukarıya sonra da aşağı bakın. Mümkün olduğu kadar uzaktaki bir noktaya dikkat ederek bir sağa bir sola bakın.
  • Egzersizin sonunda avuçlarınızı birbirine sürterek enerji oluşturun ve avuçlarınızla gözlerinizi kapatıp karanlıkta bir süre bekleyin.
  • Unutmayın 3 boyutlu resimlere bakmak da ayrıca göz kaslarını geliştirir.
  • Göz kaslarımız da insan bedeni gibi yorulmaktadır ve bunun içinde kas ağrıları hissedebilirsiniz gayet normal bir olaydır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin