Göller bir bir kuruyor!

Küresel iklim değişikliği nedeniyle birçok gölde su seviyesinde ciddi düşüş yaşanıyor. 200 metre çekilme yaşanan Van Gölü’ne yeni göller de eklendi.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde 200 metrelik çekilme yaşandı. Van Gölü’nde kıyı kesimlerinde 200 metrenin üzerinde yatay çekilmenin yaşanmasıyla bazı vatandaşların tapulu arazileri ve önceden batan balıkçı tekneleri ortaya çıktı.

SIĞLAŞAN VE KURUYAN GÖLLERE YENİLERİ DE EKLENDİ

Denizli’nin Çivril ilçesinde nilüfer çiçekleriyle ünlü Işıklı Gölü’nde su seviyesinde ciddi düşüş yaşandı. Doğal sit alanı olan gölün suları, kıyı kesiminden itibaren yaklaşık 300 metre çekildi. 7 bin 300 hektarlık alana sahip gölde, suların çekilmesinin ardından balıkçı tekneleri ve ziyaretçileri gezdiren kayıklar karaya oturdu. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan gölde, eskiden su üzerinde yüzen kazların toprak üzerinde gezindiği, küçükbaş hayvanların da gölün kuruyan kısmında otladıkları izleniyor.

BARAJLARDA SU SEVİYESİ DÜŞÜYOR

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Dedeköy, Hasköy ve Ülküköy’de 3 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayan baraj, bu yıl aşırı kuraklık sebebiyle tamamen kurudu. Mahsullerin en çok suya ihtiyaç duyduğu sıcak yaz günlerinde sulama barajının kurumasıyla çiftçiler zor durumda. Barajın su ihtiyacını karşılayan derelerin suyla birlikte toprağı da taşıması, barajdaki mil seviyesini yükselttiği belirtildi.

Diğer yandan Burdur’un Gölhisar ilçesi İbecik köyü yakınında bulunan Yapraklı Barajı suları yaşanan kuraklıkla birlikte ciddi oranda azaldı. Suyun çekildiği alan üzerinde ve kıyılarda binlerce balık ölüsü ortaya çıktı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin