Gergerlioğlu’ndan Bakan Yanık’a: ‘Ne yalanı, tüm evraklar bende, insan utanır şu tweeti atmaya’

KHK’lı din kültürü öğretmeni Eyüp Çetin’in yüzde 98 engelli oğlu Yakup Ali Çetin’e engelli aylığı verilmediğini duyuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisini yalancılıkla suçlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “Tüm evraklar bende, tweet atmadan önce bir araştırır insan, ayıp!” tepkisini gösterdi.

Cemaate üye olduğu iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ve 18 Aralık 2021’de tutuklanarak Konya Ereğli E Tipi Cezaevi’ne gönderilen KHK’lı din kültürü öğretmeni Eyüp Çetin’in yüzde 98 engelli oğlu Yakup Ali Çetin’e engelli aylığı verilmemesine HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tepki göstermişti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmen Eyüp Çetin’in eşi Gülten Çetin’in yüzde 98 engelli olan oğlu Yakup Ali Çetin için başvurduğu engelli yakını aylığı reddedildi. Konya Akşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı, başvurunun neden reddedildiğine ilişkin gerekçe sunmazken, aile ise KHK’lı olmalarından dolayı başvurularının reddedildiğini söylemişti.

Bakan Yanık, “%98 engelli Yakup Ali Çetin’in ailesine engelli yakını aylığı verilmiyor! @tcailesosyal, @TCKonyaValiligi, @TC_Aksehir_Kym, @TC_icisleri, @adalet_bakanlik işbirliğiyle engelli Yakup daha da kötüleşiyor, ailesi çile çekiyor. 24 gündür cevap bekliyorum.” paylaşımını yapan Gergerlioğlu’na, “Yalana ne gerek var! Bakanlığımız gerek hane ziyaretleriyle, gerek başvuru, gerekse de ihbar yöntemiyle bize ulaşan vakaları incelemekte ve ihtiyacı olan kişiye hızla gerekli sosyal hizmet ve sosyal yardımı yapmaktadır.” cevabını verdi.

”NE YALANI, İNSAN UTANIR ŞU TWEETİ ATMAYA”

Bakan Yanık’ın Twitter paylaşımını alıntılayan Gergerlioğlu, “Ne yalanı sn. Bakan, ne yalanı.! İnsan bir utanır şu tweeti atmaya! Yapman gereken engelli yakını aylığını vermen! İftirayı bırak, aylardır yapmadığını yap! Yapmazsanız sizi mahcup etmeye devam edeceğim. Tüm evraklar bende, tweet atmadan önce bir araştırır insan, ayıp!” sözleriyle tepki gösterdi.

İŞTE O BELGELER

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin