Gergerlioğlu, ölümüne Türkiye’nin ağladığı Dr. Rümeysa Berin Şen’in babasına yapılan zulmü ifşa etti

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK ile kapatılan Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şen’in elim bir trafik kazasında vefat eden kızı Dr. Rümeysa Berin Şen’in cenazesine giderken ve cenaze sırasında yaşadığı hukuksuzlukları ve yaşadığı işkenceyi TBMM’deki basın toplantısında gündeme getirdi.

23 Ekim 2021’de Ankara’da 36 saatlik nöbet dönüşü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Dr. Rümeysa Berin Şen’in Kayseri Bünyan Cezaevi’nde tutsak edilen babası Prof. Dr. Murat Şen, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak cenaze günü yaşadığı hukuksuzlukları ve gördüğü işkence için şikâyette bulundu. Gergerlioğlu, savcılığın şikâyete konu olan görevlilerin ifadesini dahi almadan Murat Şen’in suç duyurusuna takipsizlik kararı verdiğini kaydetti.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kızının cenazesine katılan hukuk profesörü Murat Şen’in yaşadığı hak ihlallerini ve hukuksuzlukları tek tek anlattı.

”TÜRKİYE RÜMEYSA ŞEN’E AĞLADI AMA BABASINA YAPILAN ZULMÜ KİMSE GÖRMEDİ”

Cenaze sürecinde çok üzücü hadiselerin yaşandığına dikkat çeken Gergerlioğlu, ‘‘Babası Prof. Dr. Murat Şen, kızı vefat ettikten sonra cenazeye gitmek istemiş fakat öylesine zulümler ile karşılaşmış ki avukatı anlatıyor. Ben bunu size okumak istiyorum. İnsanlarda bir utanma duygusu olsun!

Dr. Rümeysa Berin Şen’e tüm Türkiye ağladı ama onun babasına yapılan zulmü, eziyeti hiç kimse görmedi! İşte biz size bunu anlatacağız. Ona yapılan çok işkenceler olmuş. Bu işkenceler nasıl olmuş? Hakkı olan verilmemiş! Kızının cenazesinde 2 güne kadar bulunma hakkı bu yasada var. Yasada diyor ki; “İkinci derece dahi kan veya kayın hısımlarının birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol süresi dışında 2 güne kadar Başsavcılık izin verebilir diyor. Belge burada ama 2 gün izin talep edilmiş, en fazla 2 saat verilmiş.” ifadelerini kullandı.

Cenaze için Kayseri Bünyan Cezaevi’nden Zonguldak’ın Alaplı ilçesine yaklaşık 640 kilometre yol götürüldüğünü belirten Gergerlioğlu, ‘‘Bakın Prof. Dr. Murat Şen neler çektiğini avukatı bize göndermiş. Şöyle diyor: “Gerekli izinleri aldık, merasim Zonguldak Alaplı’da olacaktı, müvekkilim ise Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde mahkumdur. Merasime katılım için yol süresi hariç kendisine iki saatlik süre hakkı tanınmıştır. Oysa ilgili yasalarda bu hak iki güne kadar verilebilmektedir. Yıllarca kızına hasret bir baba 640 kilometrelik yol gidip uzak akrabalarının cenazesine katılırmış gibi orada iki saat kalmış ve talep etmemize rağmen bu süre uzatılmamıştır.” dedi.

”640 KİLOMETRECE BOYUNCA KELEPÇELERİ AÇILMADI”

Murat Şen’in 640 kilometre boyunca gittiği zırhlı aracın içindeki hücrede tutulmasına rağmen ellerindeki kelepçelerin çözülmediğini kaydeden Gergerlioğlu, ‘‘Yolculuk boyunca tam korunaklı 11 kişiden oluşan silahlı jandarma ve kameralı bir midibüs ile taşınan Murat Şen bu yolu elleri kelepçeli gitmiştir. Kızınız ölmüş siz 11 kişinin refakatinde zırhlı araçta gidiyorsunuz eliniz yine kelepçeli. El insaf, zaten ring aracında bir hücrede götürüyorsun bu adamı en azından hücresinde kelepçesini çöz dışarı çıkacağın zaman kelepçele. Amacı zaten kızının yanında olmak olan bir babanın kaçma ihtimali hiçbir şekilde olmayacağı halde elindeki kelepçe çıkarılmamıştır.” ifadelerini kullandı.

 

”KAHVALTI VERİLMEDİ, ÖĞLEN ÖNÜNE ATILAN YEMEK POŞETİNİ KELEPÇELİ OLDUĞU İÇİN AÇAMADI”

Kızının cenazesine katılmak isteyen Murat Şen’in masraflar için Adalet Bakanlığı’na 4500 TL ödeme yapmasına rağmen yolda Murat Şen’e kahvaltı verilmediğini aktaran Gergerlioğlu, “Yolda giderken öğlene kadar kahvaltı verilmemiş öğlen önüne atılan ve ağzı sıkıca bağlı poşeti elleri kelepçeliyken çözüp yemesi beklenmiştir.” dedi.

”NAMAZ KILMASINA İZİN VERİLMEDİ”

Murat Şen’in dinlenme tesislerinde namaz kılmasına izin verilmediğini belirten Gergerlioğlu şöyle devam etti: “Yolda öğle namazının vakti girdiği zaman da tam da dinlenme tesislerinde mola verilmişken müvekkilimin burada öğle namazını kılmasına izin verilmemiş yine elleri kelepçeli iken midibüsün içinde namaz kılması söylenmiştir. Düşünün elleri kelepçeli insanın şu haline bakın.’’

”KIZININ CENAZE NAMAZINI KILDIRMASINA İZİN VERİLMEDİ, İTİRAZ EDERSE GERİ GÖTÜRÜLMEKLE TEHDİT EDİLDİ”

Alaplı’daki cenaze namazında hem Kayseri hem de Zonguldak jandarma ekiplerinin görev yapmasına rağmen Murat Şen’in kızının cenaze namazını kıldırmak istemesine de izin verilmediğini söyleyen Gergerlioğlu, “Ya insanın bir kızı var cezaevinden geliyor cenaze namazını kıldırmak istiyor. Ne var bunda? Ama ona da izin vermemişler. Bari hocanın arkasında namazı düzgün kılsın diye kelepçe açılsın diye rica edilmiştir. Ona da izin vermediler. ‘Israrcı olursan törene katılmadan geri götüreceğiz seni.’ diye tehdit etmişler şu hale bak! Kızı çok acı bir kazada ölen bir babaya bunlar yapılıyor arkadaşlar.’’ şeklinde konuştu.

”ELLERİ KELEPÇELİ OLDUĞU İÇİN KIZINI KABRİNE TEVDİ EDEMEDİ”

Elleri kelepçeli olduğu için Murat Şen’in kızını mezara tevdi etmesinin de engellendiğine işaret eden Gergerlioğlu tepkisini şöyle dile getirdi:

‘‘Rümeysa Berin Şen edebiyatı yapanlara duyuruyorum bunları. İktidarın gerçek yüzünü ifşa ediyorum burada. Cenaze namazında sonra Murat Şen kızını toprağa verme vazifesini de elleri kelepçeli olduğu için yerine getirmemiştir. Üzerine ise o kelepçelerle usulen bir kez toprak atabilmiştir. Acılı bir babanın kızı için son vazifelerini yerine getirmesine neden bu denli engel olunmuş neden? Kanunlarla verilen bu hak gibi değil de ceza gibi uygulanmıştır anlamış değiliz. Ya iki günlük hak veriliyor onu gasp ediyorsun iki saat veriyorsun ve çektirmediğin eziyet yok’’

Prof. Dr. Murat Şen’in cenaze merasiminden hemen sonra, yapılan hukuksuzlukları ayrıntılarıyla anlattığı bir dilekçe yazarak Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu belirten Gergerlioğlu, ancak savcılığın somut olgular olmasına rağmen görevini yerine getirmediğini, görevlilerin ifadesini almadan şikâyete takipsizlik kararı verdiğini söyledi.

Ankara Şehir Hastanesi’nde asistan doktor olarak görev yapan Dr. Rümeysa Berin Şen, 23 Ekim 2021’de 36 saat süren nöbet çıkışı sonrasında evine dönerken bir kamyona arkadan çarpmıştı. Kazada hayatını kaybeden Doktor Rümeysa Berin Şen’in cezaevinde tutsak bulunan babası Prof. Dr. Murat Şen sahte deliller ve uyduruk suçlamalarla 12 yıl hapis cezası verilmişti.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin