Gergerlioğlu: ”Bu haldeki bir insanı cezaevine almak cinayettir, el insaf”

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucu Ömer Faruk Gergerlioğlu, 9 yıl 4 ay hapse mahkûm edilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın cezaevine gönderilmesinin cinayet olduğunu söyledi.

Isparta’da Hizmet Hareketi’ne ait bir yurtta idarecilik yaptığı gerekçesiyle 9 yıl 4 ay hapse mahkûm edilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan, cezasının onanmasının ardından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ‘cezaevinde kalamayacağına’ dair rapor aldı. Aldığı rapor kabul edilmeyen Ayşe Özdoğan’a İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan da alması gerektiği söylenince Özdoğan raporun teyit edilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na başvurdu.

İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan Ayşe Özdoğan’ın başvurusunu acilen sonuçlandırmasını isteyen Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘‘Ağır hasta bir kadın Ayşe Özdoğan. Bu kadın maksiller kanser yani elmacık kemiğinde kanser var, sol elmacık kemiğinde kanser olan bir kadın ve vücuda da yayılmış durumda. Eşi de cezaevinde, kendisi de ceza almış ve cezaevine girmek üzere. Aslında kendisine Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi cezaevinde kalamaz raporu vermiş ama İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan bu rapor teyit edilmediği için şu anda bir bekleyiş halinde, her an cezaevine alınabilir.’’ dedi.

 

GERGERLİOĞLU: EL İNSAF DİYORUM

Yatalak durumda olan bir insanı cezaevine göndermenin insafsızlık olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, ‘‘Oldukça kötü bir halde, iltihaplı bir yarası var, bu haldeki bir insanı cezaevine almazlar, bu bir cinayet olur, çok zor durumda kanserli, eşi de cezaevinde olan ve yatalak durumunda olan bir kadını Türkiye Cumhuriyeti’nde cezaevine alacaklarsa el insaf diyorum. Bir an evvel İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun infaz erteleme kararı vermesi lazım. İnsanlığımız vicdanımız ölmemeli diyorum. Bu kadın aylardır büyük sıkıntılar çekiyor ve biz de bunu gündem ediyoruz, her an cezaevine girebilir. Girmemesi için bir gündem yapıyoruz ve yetkilileri duyarlılığa çağırıyoruz, Adli Tıp Kurumu’nun bir an evvel karar vermesi gerektiğini söylüyorum.’’ İfadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin