Gence ve Mingeçevir’e füze saldırısı; Azerbaycan ve Ermenistan’dan karşılıklı açıklamalar

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye düzenlediği füze saldırısında 6 sivil hayatını kaybettiği, 35 sivilin yaralandığı bildirildi. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise “Ermenistan Silahlı Güçleri tarafından Azerbaycan’a yönelik ateş açılmamıştır” açıklamasında bulundu.

Gence’de bir AVM’ye ve sivil halka yönelik iki saldırı düzenlendi. Füzelerden birinin isabet ettiği mahallede yaralılar var.

Azerbaycan muhabirinin bildirdiğine göre, Ermenistan güçleri Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine yönelik füze saldırısı düzenledi. Sputnik muhabiri, saldırı sonucu yıkılan bazı yapılar olduğunu ve enkaz altında kalanların olabileceğini kaydetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ermenistan’ın Gence’deki füze saldırılarının bir sonucu olarak, 6 sivil öldü, 35 sivil yaralandı. Ölenler arasında 2 çocuk var. Ekiplerin çalışmaları sürüyor. Ermenistan’ın terörü ve savaş suçları devam ediyor” dedi.

HACIYEV: 20’DEN FAZLA EV YIKILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politikalar Departmanı Başkanı Hikmet Hacıyev, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kendisini insani ateşkesin arkasına saklayan Ermenistan silahlı güçleri, terör ve savaş suçu uygulamalarına devam ediyor. Gence ve Mingeçevir füze saldırısı altında. Can ve mal kaybı tespit edilecek” ifadelerine yer verdi.

Hacıyev ayrıca, Twitter üzerinden Gence’de füze saldırısında vurulduğu belirtilen binalardan görüntüler paylaşarak, şunları aktardı: “Azerbaycan’ın ikinci en büyük şehri, Ermenistan’ın rastgele ve hedefli füze saldırıları altında. Ahlaka aykırı bir biçimde insani ateşkes çağrısı yapanlar Ermenistan’ın bu savaş suçlarını görmeli. Edinilen ilk bilgilere göre, 20’den fazla ev yıkıldı.”

ERMENİSTAN: AZERBAYCAN’A ATEŞ AÇMADIK

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Shushan Stepanyan, “Azerbaycan askeri-sivil liderliğinin açıklamalarına yanıt: Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından ya da Ermenistan Silahlı Güçleri tarafından Azerbaycan’a yönelik ateş açılmamıştır” açıklamasında bulundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Stepanyan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Azerbaycan medyasında Ermeni Grad füzelerinin Gence ve Mingeçevir kentlerini hedef aldığına ilişkin olduğu iddiasıyla yayınlanan görüntüler hakkında değerlendirmede bulundu.

Stepanyan, “Ermeni Grad füzelerinin menzili 20 kilometre. Gence 40, Mingeçevir 50 kilometre uzaklıkta” dedi.

AZERBAYCAN: FÜZELER ERMENİSTAN TOPRAKLARINDAN ATILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, Ermenistan topraklarından Azerbaycan’ın Gence şehrine balistik füzeler atıldığını söyledi. Hacıyev, bölgenin çatışma alanından çok uzak olduğunu belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin